Młodzi liderzy z całej Aglomeracji Konińskiej spotkali się w Koninie
fot. Miasto Konin

16 czerwca w Domu Zemełki w Koninie odbyło się I Forum Akademii Młodych Liderów i Liderek Aglomeracji Konińskiej. Wydarzenie podsumowało pierwszą edycję projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska we współpracy ze Szkołą Liderstwa.

W Forum uczestniczyli młodzi liderzy i liderki, przedstawiciele samorządów, szkół i instytucji, a także rodzice, opiekunowie oraz osoby wspierające młodzież w działaniach społecznych.

Podczas wydarzenia zaprezentowano inicjatywy przygotowane przez uczestników Akademii. Młodzi mieszkańcy Aglomeracji Konińskiej realizowali projekty dotyczące m.in. integracji, zdrowia psychicznego, profilaktyki uzależnień, edukacji, relacji rówieśniczych, sztuki oraz aktywności obywatelskiej.

Uczestnicy Akademii współtworzyli również samo Forum. Odpowiadali za rejestrację gości, obsługę techniczną, koordynację przestrzeni oraz prowadzenie wydarzenia.

Forum otworzył prezes Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska Piotr Korytkowski. W imieniu samorządów zrzeszonych w Aglomeracji Konińskiej głos zabrała wójt gminy Krzymów Danuta Mazur. Zdalnie do uczestników zwrócił się także poseł Marcin Józefaciuk.

W trakcie pierwszej edycji Akademii młodzi realizowali działania w różnych miejscowościach regionu. W Kramsku odbyły się warsztaty malowania domków dla ptaków połączone ze zbiórką karmy. W gminie Rzgów zorganizowano Szkolny Wieczór Planszówek, który zgromadził ponad 50 uczestników. W Koninie i Rychwale młodzież zebrała ponad 600 podpisów mieszkańców oraz przeprowadziła ankietę wśród ponad 200 osób dotyczącą rozwoju aplikacji mMieszkaniec.

Wśród zrealizowanych przedsięwzięć znalazły się także Dzień Integracji w Dębówcu, akcja profilaktyczna Cena Nałogu w Konińskim Centrum Kultury, warsztaty sztuki dla dzieci w Licheniu Starym, Szkolny Wieczór Filmowy w Sadlnie oraz spotkanie z psychologiem w Paprotni poświęcone radzeniu sobie ze stresem.

Podczas Forum odbyły się również wystąpienia influencerki i aktywistki Kiry Sukhoboichenko oraz aktywisty społecznego Jakuba Kocjana. Rozmowy dotyczyły m.in. aktywności społecznej, wystąpień publicznych, budowania partnerstw i planowania ścieżki zawodowej.

Uczestnicy otrzymali egzemplarze książek autorstwa Justyny Sucheckiej wraz z personalnymi dedykacjami. Ważnym punktem wydarzenia było także wręczenie certyfikatów ukończenia Akademii Młodych Liderów i Liderek Aglomeracji Konińskiej.

Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska zapowiedziało już drugą edycję projektu. Rekrutacja ma zostać ogłoszona w najbliższym czasie. Program skierowany będzie do młodych mieszkańców Aglomeracji Konińskiej zainteresowanych rozwijaniem kompetencji społecznych, obywatelskich i przywódczych.

Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027 i współfinansowany z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Źródło: Miasto Konin