Najwięksi pracodawcy w województwie wielkopolskim

Mieszkańcy województwa wielkopolskiego nie mogą narzekać na brak możliwości zatrudnienia. W styczniu 2022 roku bezrobocie wyniosło tutaj zaledwie 3,2 proc., co w praktyce oznacza, że każdy, kto chce znaleźć pracę, nie powinien mieć z tym większych problemów. Oczywiście nie jest to przypadek – w województwie działa wiele dużych firm, które zapewniają zatrudnienie. Które przedsiębiorstwa mają najwięcej pracowników?

Najwięksi pracodawcy w wielkopolskim

Obszar województwa wielkopolskiego jest terenem, na którym działa mnóstwo dużych firm. Wiele z nich pojawia się m.in. na Liście 500 Rzeczypospolitej, która obejmuje przedsiębiorstwa z najwyższymi przychodami w Polsce. Znalazły się na niej firmy z różnych branż. Które z nich osiągają najlepsze wyniki? Gdzie mieszkańcy Konina mogą szukać zatrudnienia? Możliwości jest mnóstwo, szczególnie dla tych, którzy są w stanie dojeżdżać do innej miejscowości.

Żabka Polska Spółka z o.o.

Sieć Żabka jest doskonale znana w całej Polsce, a szczególnie popularna stała się po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, kiedy to takie sklepy pojawiły się w ogromnej ilości na mniejszych i większych osiedlach w Polsce, również w małych miejscowościach. Jest ich już ponad 8100, a liczba franczyzobiorców, którzy zdecydowali się założyć swoją Żabkę na podstawie umowy franszyzy, wynosiła w marcu 2022 roku aż 6700.

Jeśli chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią, jest to największa sieć convenience. Jej właścicielem jest Fundusz CVC. W sieci są zatrudnione tysiące pracowników – głównie osoby odpowiedzialne za sprzedaż. Rzadko sklepy są prowadzone przez ich właścicieli, którzy zawarli umowę franczyzową. Na GoWork są obecnie oferty dla zainteresowanych takim zatrudnieniem, m.in. w Poznaniu: https://www.gowork.pl/praca/poznan;l.

Volkswagen Group Polska sp. z o.o.

Firma ta jest odpowiedzialna za import aż sześciu marek pojazdów, a mianowicie są to Volkswagen, Audi, ŠKODA, SEAT, Volkswagen Samochody Użytkowe i Porsche. Powstała w 2012 roku w efekcie połączenia spółek KPI Polska i Škoda Auto Polska SA. W 2018 roku miała 29 proc. udziału w Polsce. Działa nie tylko na rynku nowych samochodów, ale także w dystrybucji części zamiennych i akcesoriów. Obecnie grupa składa się z 300 dealerów sześciu wspomnianych marek, z czego najwięcej jest punktów marki Škoda, a mianowicie – 115. Aktualnie firma umożliwia zakup m.in. samochodów elektrycznych, których oferta jest stale poszerzana.

Grupa Kapitałowa Enea

Kolejną znaną marką z województwa wielkopolskiego, która osiąga bardzo dobre wyniki i zatrudnia wielu pracowników, jest grupa Enea. Obsługuje 2,5 miliona klientów. Firma może się pochwalić długą historią, gdyż powstała w 1904 roku, a wówczas była to pierwsza elektrownia w Poznaniu. Do grupy należy wiele spółek, a w tym Enea SA, Enea Operator sp. z o.o., Enea Wytwarzanie sp. z o.o., Enea Trading sp. z o.o.

Ostatnia z wymienionych zajmuje się handlem energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi, biomasą, węglem czy też uprawnieniami do emisji CO2. Ta spółka istnieje od 2000 roku, natomiast z roku na rok rozszerzano jej kompetencje. Według stanu z 2019 roku cała Grupa Enea zatrudniała ponad 17 tys. osób.

Volkswagen Poznań Spółka z o.o.

Marka należy do koncernu Volkswagen AG. Jest to fabryka pojazdów marki Volkswagen, która od ponad 15 lat produkuje pojazdy VW Caddy i VW Transporter. Firma tylko w województwie wielkopolskim zatrudnia ponad 11 tys. pracowników. Stąd pojazdy trafiają do różnych krajów świata. Dziennie w fabryce powstaje 750 samochodów, co daje średnio jedno auto na 2 minuty. Natomiast w Odlewni na poznańskiej Wildzie realizowane są komponenty aluminiowe, które następnie trafiają do fabryk Koncernu Volkswagen AG w różnych krajach.

Eurocash SA GK

Grupa Eurocash jest bardzo dobrze rozpoznawalna na polskim rynku, gdyż jej oddziały znajdują się w wielu miastach. Zajmuje się hurtową dystrybucją artykułów FMCG oraz wsparciem przedsiębiorców i niezależnego handlu detalicznego w całym kraju – jest liderem na tym rynku, a działa w Polsce już ponad 25 lat. Odbiorcami produktów firmy są przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepy. Podmiot ten dostarcza zarówno nowe produkty, jak i nowe modele oraz koncepty biznesowe. Grupa Eurocash zatrudnia w Polsce ponad 21 tys. pracowników, ma 18 centrów dystrybucyjnych, 180 hurtowni Cash & Carry i 15 990 sklepów franczyzowych. W 2020 roku przychody firmy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów przekroczyły 25 mld złotych.

Jeronimo Martins Polska SA

Marka jest właścicielem sklepów Biedronka, czyli największej sieci detalicznej w Polsce. Według stanu z 2021 roku składała się ona z 3154 punktów, które znajdują się w 1100 miejscowościach. Marka działa na polskim rynku od ponad 25 lat. W 2020 roku 92 proc. produktów z jej oferty pochodziło od polskich dostawców. Firma zatrudnia w Polsce około 70 tys. osób, co powoduje, że jest największym prywatnym pracodawcą w naszym kraju. Od 1995 roku zainwestowała w Polsce ponad 14 mld złotych.

Stale zwiększa zatrudnienie i planuje powstawanie kolejnych sklepów. Biedronka dociera do coraz mniejszych miejscowości. Co ciekawe, firma realizuje swoje plany w imponującym tempie. W 2017 roku pojawił się plan mówiący o osiągnięciu 3150 sklepów w 2022 roku, tymczasem udało się to osiągnąć już rok wcześniej. Obecnie na portalu GoWork są dostępne oferty zatrudnienia w tej sieci.

Praca w województwie wielkopolskim

Wprawdzie zdecydowana większość tych ofert wiąże się z koniecznością wyjazdu poza Konin, dojazdem do pracy lub nowym miejscem zamieszkania, ale nie zmienia to faktu, że ktoś, kto chce znaleźć zatrudnienie, nie powinien mieć z tym problemów. Zainteresowani etatem w sklepach mogą śledzić aktualne oferty m.in. w punktach marek Żabka i Biedronka. Rekrutacje do nich trwają w zasadzie nieprzerwanie, gdyż te firmy cały czas narzekają na zbyt małą liczbę chętnych do pracy. Bardzo prawdopodobne, że ich kadry zostaną w najbliższym czasie zasilone przez osoby, które przyjechały do Polski z Ukrainy.