Konin ośrodkiem sportu i rekreacji

Około 3 miliardy złotych – tyle rocznie przeznacza z własnego budżetu Konin na utrzymanie funkcjonujących w mieście 30 klubów sportowych, do których łącznie należy aż 2000 licencjonowanych zawodników i zawodniczek. Władze miasta umożliwiają sportowcom darmowe korzystanie z niektórych miejskich obiektów sportowych, do innych zaś oferują atrakcyjne zniżki, pomagając tym samym młodym ludziom w rozwijaniu swoich pasji i otwierając przed nimi nowe możliwości, często prowadzące do sukcesu nie tylko na szczeblu krajowym, ale i międzynarodowym.  

Konińscy czempioni znani także poza Polską

Na terenie Konina działa między innymi kobiecy klub piłkarski Medyk, czyli czterokrotny mistrz Polski i wielokrotny zdobywca Pucharu Polski, występujący obecnie w rozgrywkach Ekstraligi. Jego byłymi zawodniczkami są na przykład Ewa Pajor, obecnie reprezentantka niemieckiego Wolfsburga, uważana za najdroższą zawodniczkę na świecie oraz Sylwia Matysik i Katarzyna Konat, aktualne Mistrzynie Europy w piłce nożnej do lat 17.

Piłka nożna to jednak nie jedyna dyscyplina sportu, która przynosi dumę koninianom. Równie wiele nagród, zarówno w zawodach krajowych, jak i zagranicznych zdobywa Koniński Klub Szermierczy, uznawany za jeden z najlepszych w kraju. Sukcesami mogą poszczycić się również kolarze Konińskiego Ludowego Towarzystwa Cyklistów, a także pięściarze Zagłębia Konin, którego reprezentant Igor Jakubowski w 2018 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich organizowanych w Rio de Janeiro.

Konin zajmuje od 25 do 40 miejsca w ogólnopolskim systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, w którym konkuruje ze sobą aż 2500 gmin i powiatów, co wyraźnie pokazuje, jak wysoki poziom reprezentują tamtejsze kluby sportowe.

Miasto nieustannie wspomaga sportowców

W ostatnich latach w Koninie powstało aż 9 nowych kompleksów boisk „Orlik 2012”. Oprócz tego znajdują się tam 2 kryte baseny, kąpielisko, 4 stadiony, w tym stadion lekkoatletyczny z nawierzchniami syntetycznymi, 2 hale sportowe, pawilon szermierczy i 2 zespoły kortów tenisowych. Dzięki temu Konin ma możliwość organizowania różnego rodzaju zawodów sportowych – między innymi piłkarskich, szermierczych, koszykarskich i tenisowych, ale również takich o wymiarze międzynarodowym, jak Puchar Europy kadetów w szabli.

Obiekty takie jak profesjonalny pawilon szermierczy umożliwiają sportowcom nie tylko trenowanie do zawodów, ale również odpoczynek i regenerację sił, dbając o ich najważniejsze potrzeby.

W Koninie działa kilka ognisk Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i stowarzyszeń zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, funkcjonuje również koniński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Organizowanych jest wiele imprez sportowo-rekreacyjnych dla ludzi w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Do pieszych wędrówek lub wycieczek rowerowych przeznaczone są specjalne, dobrze oznakowane szlaki turystyczne, między innymi kompleks Pagórków Złotogórskich oraz lasy dawnej Puszczy Kazimierskiej.