Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do stylu loftowego?

Styl loftowy to przede wszystkim duże, otwarte przestrzenie, nowoczesne formy i duża swoboda aranżacyjna. Jeszcze jakiś czas temu można było powiedzieć, że lofty to mocne nawiązania do stylu industrialnego, ale dzisiaj już mocno się to zmieniło. Lofty aranżowane są także w dużo łagodniejszym, nowoczesnym stylu. Jakie oświetlenie wybrać do takiej przestrzeni?

Zacznij od dobrego planu

Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie, lofty charakteryzują się dużymi przestrzeniami, żeby odpowiednio je oświetlić, należy wszystko dobrze zaplanować. Tutaj nie wystarczy jedna lampa na środku pomieszczenia. Każda strefa powinna zostać wydzielona i odpowiednio doświetlona, tak by cała przestrzeń była stylowa i funkcjonalna.

W nowoczesnym lofcie znaleźć można zazwyczaj część kuchenną, jadalnię, strefę tv, czasami też strefę relaksu, w której znajdzie się miejsce do poczytania i miejsce do pracy. Każda z tych stref powinna zostać doświetlona osobną lampą, którą w razie potrzeby można oddzielnie włączyć, bez konieczności rozświetlania całego pomieszczenia.
Zwróć też uwagę na to, że lampa przed telewizor powinna dawać łagodniejsze i cieplejsze światło niż, na przykład lampka doświetlająca biurko. Ta powinna świecić mocniejszym i chłodniejszym światłem. Przy wyborze oświetlenia absolutnie nie kieruj się tym, że wszystkie żarówki muszą świecić tak samo! Każde lampy industrialne spełniają inne funkcje i muszą być do nich dostosowane. Prawda jest taka, że bardzo rzadko używasz wszystkich lamp jednocześnie, więc spokojnie. Kilka kolorów światła w jednym pomieszczeniu to naprawdę dobre rozwiązanie!

Wybierz najważniejszą lampę industrialną

Owszem, styl loftowy to duża swoboda, ale nie można zapominać o tym, że wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać. Wybierz jedną, dużą, wyrazistą lampę, która będzie stanowiła bazę całej aranżacji. Pozostałe modele dobieraj tak, by do niej pasowały, by ją uzupełniały, ale nie rywalizowały z nią. To podstawowa zasada, która pomaga w zaaranżowaniu stylowego i harmonijnego wnętrza.

No dobrze, ale dosyć teorii. Czas zastanowić się, jakie lampy najlepiej wybrać do loftu.

Królestwo nowoczesnych form loftowych

Lofty wywodzą się z przestrzeni postindustrialnych, trudno więc wyobrazić sobie w nich klasyczne lampy i żyrandole. Te odrzućmy od razu. Podczas zakupów należy skupić się na lampach nowoczesnych, designerskich, z subtelnymi, industrialnymi akcentami, które będą nawiązaniem do korzeni tego stylu.

Jeśli chodzi o oświetlenie centralne, idealnie sprawdzają się tutaj żyrandole pająki. Są to lampy na jednej podsufitce, z dużą ilością zawieszeń,  które można dowolnie rozmieszczać po suficie. Takie lampy dają dużą swobodę aranżacyjną, a ich długie przewody pozwalają na rozplanowanie lampy na naprawdę dużej powierzchni sufitu. Lampy pająki mogą być zakończone szklanymi lub metalowymi kloszami, lub po prostu oprawką na dekoracyjną żarówkę – to rozwiązanie bardzo często wykorzystywane w loftach.

Osoby, które szukają czegoś mniej wyrazistego, mogą postawić na metalowe lampy sufitowe zwane molekularnymi. To metalowe pręty rozmieszczone w kilku kierunkach, zakończone oprawkami na żarówki. To lampy równie efektowne, ale zajmujące mniej przestrzeni – odstają maksymalnie kilkanaście centymetrów od sufitu.

Taką lampę centralną warto uzupełnić o kilka dodatkowych, mniejszych lamp wiszących, na przykład nad stołem, kuchennym blatem czy nad kanapą. Tutaj z kolei dobrze sprawdzają się pojedyncze lampy z metalowymi kloszami lub ciekawe modele na drewnianych, surowych belkach. W aranżacjach loftowych nie można pominąć także topowych już lamp drucianych, których wybór jest naprawdę bardzo duży. Do takiego oświetlenia można wykorzystać także bardzo nowoczesne i minimalistyczne lampy, takie jak ledowe listwy w różnych długościach.

Do oświetlenia dekoracyjnego warto wybrać metalowe kinkiety na wysięgnikach. Zamontowane na ścianach z ciekawą fakturą prezentują się wyjątkowo efektownie. Oprócz kinkietów nie można zapomnieć też o lampach stojących – podłogowych i stołowych. Tutaj najlepiej sprawdzają się proste lampy z metalowymi kloszami. Można ustawić je w zacienionych miejscach, obok fotela, kanapy lub po prostu na szerokim parapecie lub komodzie.

Nowoczesne lampy stołowe to dzisiaj prawdziwe dzieła sztuki. Efektowe klosze ze szkła lub z metalu, a także z naturalnego kamienia naprawdę potrafią odmienić aranżację i nadać jej zupełnie innego, designerskiego wyrazu. No właśnie, jeśli chodzi o lofty, szczególnie polecamy modele wykonane z marmuru, betonu lub barwionego szła. Pasują tu idealnie!

Kolory lamp loftowych

Omówiliśmy już formę lamp odpowiednich do loftów, pozostaje jeszcze pytanie, jakie kolory wybrać? W nowoczesnych loftach najlepiej sprawdzą się stonowane, uniwersalne kolory. Czerń, szarość, biel – te lampy będą stanowiły doskonałą bazę. Jeśli chodzi o oświetlenie dekoracyjne, można nieco zaszaleć i do stonowanej palety dobrać złote lub miedziane kinkiety i lamy stołowe.

Oświetlenie loftu może wydawać się niełatwym zadaniem, ale wystarczy tylko dobry plan, odrobina czasu i wyobraźni, a wnętrze może stać się niezwykle stylowe i ciekawe, niczym aranżacja z magazynu wnętrzarskiego.