Stare meble – jak je uratować przed wyrzuceniem na śmietnik?

Przy wykonywaniu remontu często decydujemy się na wymianę mebli na nowe. Wydaje nam się bowiem, że stare przestały wyglądać estetycznie- lakier stracił połysk, widoczne są rysy i otarcia, gdzieniegdzie można dostrzec odpryski farby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet poważnie nadgryzione zębem czasu meble można uratować. Stara szafka strasząca w rogu może stać się chlubą gospodarza, i to w łatwiejszy sposób niż wielu z nas myśli! W jeden weekend możemy podarować meblom drugie życie.

Stare meble możemy pomalować, pokryć tapetą lub okleiną albo odświeżyć ich kolor- sposób jaki wybierzemy powinien być poprzedzony dokładną oceną stanu mebla. Duże znaczenie ma tu m.in. wielkość, rodzaj i głębokość ubytków- nie każdą głęboką rysę da się zniwelować za pomocą papieru ściernego lub szlifierki, czasem niezbędne będzie użycie specjalnej szpachli.

Niezaleznie od tego jaki sposób odnowy mebla wybierzemy, przed przystapieniem do prac należy przygotować miejsce, w którym będziemy pracować. Należy zadbać o zabezpieczenie podłogi folią, zapewnić przewiew w pomieszczniu (ze względu na własne bezpieczeństwo- niektóre farby wydzielają naprawdę silny, drażniący zapach, mogący powodować bóle i zawroty głowy, nudności a nawet wymioty), a także wyposażyć się w środki ochrony osobistej.

Same prace powinniśmy rozpocząć się od przygotowania mebla do pracy przy nim. W pierwszej kolejności należy go rozkręcić, oczywiście w miarę możliwości. Z prostymi, niedużymi elementami pracuje się znacznie łatwiej. Następnie możemy przejść do oczyszczenia powierzchni (zarówno z warstw lakierów oraz farb, jak i z brudu). Na tym etapie przydatnymi narzędziami mogą okazać się: papier ścierny, szlifierka, metalowa szpachelka, specjalistyczne środki chemiczne. Jeśli chcemy być pewni, że farba będzie się dobrze trzymała, możemy użyć gruntu czyli farby podkładowej.

Samo malowanie jest procesem wymagającym ogromnej dokładności i cierpliwości. Warstwy nakładanej farby powinny być cienkie, musimy zwrócić szczególną uwagę na pokrycie całej powierzchni, aby później- wraz z nakładaniem kolejnych warstw- nie powstały nierówności. Po nałożeniu każdej warstwy farby mebel należy pozostawić do wyschnięcia, nie nanosimy następnej przed wyschnięciem poprzedniej! Dodatkową warstwą lakieru można zmatowić lub nabłyszczyć powierzchnię.

Samych rodzajów farb jest kilka, właściwie każda z nich ma inne właściwości. Najpopularniejszymi są: farba akrylowa, farba kredowa, farba ftalowa, bejca. Specyfikę każdej z nich możemy bez problemu znaleźć w Internecie. Właściwy dobór farby sprawi, że uzyskamy wymarzony efekt, którym będziemy mogli cieszyć się przez długie lata.
Oklejanie wydaje się nieco bardziej skomplikowane- trzeba dociąć okleinę na wymiar i zadbać o to, aby usunąć spod materiału bąbelki powietrza. Większy trud może nam zrekompensowac wachlarz dostępnych wzorów oklein i tapet.

Samodzielne odnawianie mebli ma wiele plusów, największym jest chyba satysfakcja, która ogarnia nas po udanym jego odmalowaniu lub oklejeniu. Ze starej szafki możemy uczynić mebel nadający się na pierwsze strony katalogów najbardziej znanych meblowych sieciówek. Każda zmiana trendów nie musi dla nas oznaczać kolejnej wizyty w salonie i długiego oczekiwania na dostawę wybranego przez nas modelu. Co więcej- samodzielne odnawianie mebli staje się modne!