Konin i jego atrakcje

Położony na pograniczu Doliny Konińskiej i Pojezierza Kujawskiego Konin, przedzielony na dwie części korytem Warty, może pochwalić się cennymi zabytkami. Tutejsza Starówka ma wiele uroku i silnie kontrastuje z Nowym Koninem, rozbudowanym po 1950 roku.

Najcenniejsze zabytki Konina można zobaczyć na lewym brzegu Warty. Warto odwiedzić dzisiejszy Plac Wolności, który pełnił rolę rynku dla miasta w okresie średniowiecza. Ciekawym zabytkiem jest koniński ratusz, pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Konin może się pochwalić również gotycką świątynią. To kościół św. Bartłomieja. Warto zwrócić uwagę na polichromię zdobiącą jego wnętrze. Została ona wykonana na początku XX wieku przez Eligiusza Niewiadomskiego, który przeszedł do historii jako zabójca prezydenta Narutowicza.

Przy kościele św. Bartłomieja znajduje się słynny słup koniński. Jest on najstarszym znakiem drogowym w Polsce. Jego geneza nie jest do dnia dzisiejszego wyjaśniona. Zdaniem niektórych słup ten, zamieniony w XII wieku na drogowskaz, mógł być w czasach pogańskich rzeźbą kultową.

Co jeszcze warto zobaczyć w Koninie?

Z pewnością warto zobaczyć drugi gotycki kościół w tym mieście. Jego patronem jest św. Andrzej Apostoł. Sam kościół powstał w XV wieku, zaś po licznych zniszczeniach odbudowano go w XVIII wieku. Ciekawym zabytkiem Konina jest również cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej, na którym spoczywają żołnierze niemieccy i rosyjscy.
Konin może pochwalić się również ciekawą placówką muzealną, która obecnie zajmuje wnętrza dawnego zamku. Gotycki zamek w Koninie powstał na początku XV wieku, zaś na przełomie XVIII i XIX stulecia został gruntownie przebudowany. Od 1986 roku służy on mieszkańcom miasta i turystom jako siedziba Muzeum Okręgowego. Tu można zobaczyć ciekawe zbiory przybliżające historię miasta oraz zobaczyć ciekawy zbiór judaików. Ciekawa jest również prezentowana w muzeum kolekcja biżuterii.

Inną atrakcję Konina można zobaczyć w pobliżu zamku. To zrekonstruowany drewniany dworek, wokół którego utworzono niewielki skansen. Można tu zobaczyć zabytkową chatę oraz dwa wiatraki koźlaki.