Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową

Po zakupie bądź zbudowaniu domu, w życiu każdego chyba inwestora pojawia się moment podjęcia decyzji o uporządkowaniu otoczenia. Jego ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie i utwardzenie podłoża, podjazdu i sąsiedztwa domu. Wybierając materiał, zazwyczaj decydujemy się na kostkę brukową. A że to inwestycja na lata – co zrobić, by nie żałować?

Najczęstsze kryteria, jakimi kierujemy się, wybierając kostkę brukową to: producent, kształt i forma kostki oraz jej kolor i faktura. Przyjrzyjmy się zatem tym czynnikom.

Na rynku znajdziemy kilku liderów w produkcji kostki brukowej. Każda z tych firm może pochwalić się zarówno wyszukanymi, ekskluzywnymi wzorami, jak i kostką podstawową, która konkuruje głównie ceną. Skąd więc mieć pewność iż wybierzemy odpowiedniego producenta? Odpowiedź jest prosta. Sama marka nie ma w przypadku kostki brukowej zwykle aż tak wielkiego znaczenia. Każdy z producentów stosuje podobne metody produkcji, a paleta wzorów czy barw jest równie bogata.

Nie bez znaczenia jest natomiast stosunek producentów do jakości, a co za tym idzie – do reklamacji. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy kostki już po ułożeniu pękają lub odbarwiają się. Jeśli jest to ewidentną wina producenta, mamy oczywiście pełne prawo oczekiwać rekompensaty w ramach reklamacji. Warto sprawdzić w internecie lub bezpośrednio w punktach sprzedaży opinie na temat poszczególnych firm i ich polityki reklamacji. Może się bowiem okazać, że niektórzy z producentów nie będą zbyt skorzy do uznawania swoich błędów, A to oznacza, iż takich firm powinniśmy raczej unikać, jeśli chcemy wyeliminować wszelkie ryzyka.

Gdy myślimy o wzorach i kolorach płytek, zastanówmy się w pierwszej kolejności nad ich zastosowaniem i skalą wykorzystania. Jeśli decydujemy się głównie na ścieżki czy drobne pasy kostek – poza funkcją użytkową będą one spełniły również funkcję estetyczną. W przypadku tych właśnie elementów małej architektury, kuszącą opcją będzie wybranie drobniejszych kostek, z których łatwiej układa się atrakcyjne wizualnie wzory oraz lepiej dopasowuje się materiał do żądanego kształtu ścieżek czy chodników.

Nieco inaczej jest w przypadku dużych powierzchni lub długich podjazdów. Tutaj chodzi jednak głównie o aspekt praktyczny. Na ogromnej powierzchni nie dostrzeżemy subtelnych wzorów czy atrakcyjnej faktury poszczególnych elementów. Tu liczy się całokształt. Dobrze więc wybrać kostkę o stonowanej barwie, byśmy mieli pewność, iż na całości powierzchni nie znajdziemy żadnych odstępstw od wybranego wzoru, które mogłyby się pojawić przy wyborze zbyt zróżnicowanych płytek.

Rzeczą oczywistą, na którą zwróci nam uwagę każda ekipa zajmująca się układaniem kostek, będzie wybór odpowiedniej ich grubości. Pamiętajmy iż w sprzedaży znajdziemy płytki o grubości nawet 4 cm, co jednak jest wartością niewystarczającą dla podjazdów, czy też miejsc które będą mocniej obciążone. Nie pomylmy zatem płytek tarasowych z kostkami na podwórka i podjazdy. Na samych podjazdach niezbyt rekomendowane są również płytki o zbyt dużej powierzchni. Dlaczego? Otóż wystarczy jeden błąd w przygotowaniu podłoża – i wskutek jego nierówności płytka bardzo łatwo pęka pod obciążeniem choćby koła samochodu. Pamiętajmy, iż każde z kół auta punktowo przenosi obciążenie rzędu 200 – 300 kg.

Pytanie, jakie często zadają sobie inwestorzy dotyczy kwestii zabezpieczania bruku po położeniu. Część płytek reklamowanych jest przez producentów jako płytki hydrofobowe, a więc nie wchłaniające wody i wilgoci. To dobre rozwiązanie, ponieważ eliminuje i ogranicza ryzyka związane z pękaniem materiału choćby w przypadku przymrozków. To także jednolity kolor płytek niezależnie od warunków atmosferycznych i wilgoci. Oczywiście sami również możemy pokusić się o zaimpregnowanie naszych kostek już po położeniu. Liczmy się jednak z tym, iż zwłaszcza w przypadku większych powierzchni, czeka nas bardzo duży wydatek. Samo impregnowanie należy cyklicznie powtarzać, pamiętajmy więc, iż wymaga to nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Z tego też względu zwykle na ten zabieg w decydują się posiadacze mniejszych działek, gdzie powierzchnia układanej kostki brukowej nie jest wielka.

Jaka więc będzie kostka idealna? Nie ma jednej odpowiedzi, wszystko bowiem zależy od wielkości naszej działki oraz skali wykorzystania samej kostki. Jeśli mamy wątpliwości, pójdźmy na pewien kompromis i wybierzmy kostkę uznanego producenta, o średniej wielkości, w neutralnych barwach, nie nadto jasną, nie przesadnie ciemną. Jeśli tylko odpowiada to wizualnie naszemu domowi oraz charakterowi działki, wówczas takie podejście będzie najlepszym rozwiązaniem