Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Sobota 16 Lutego 2019 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

28 IX 2018, 12:14:00

Konferencja prasowa Pana Macieja Sytka Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego w sprawie Konińskiej Doliny Energetycznej

Konferencja prasowa Pana Macieja Sytka Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego w sprawie Konińskiej Doliny Energetycznej

W dniu 27 września w Koninie odbyła się konferencja prasowa Pana Macieja Sytka, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego z udziałem Pana Krzysztofa Gubańskiego, Prezesa Zarządu ARR S.A. w Koninie oraz Pana Piotra Korytkowskiego, Dyrektora WORD w Koninie, która została poświęcona rozwojowi w subregionie konińskim Doliny Energetycznej.Pan Marszałek przedstawił propozycje konkretnych projektów, jakie Samorząd Województwa planuje zrealizować w najbliższym czasie, dotyczących rozwoju technologii energetycznych opartych na wodorze.

Projekt w ramach poddziałania 3.3.1 WRPO „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego” dotyczy inwestycji samorządów miejskich w publiczny transport niskoemisyjny i może obejmować zakup autobusów wodorowych oraz wydzielenie specjalnej „innowacyjnej” linii autobusowej obsługiwanej wyłącznie przez pojazdy z nowym napędem. Działanie to daje także możliwość budowy stacji tankowania wodoru na potrzeby nowego taboru, jak również realizacji działań promocyjnych związanych z wykorzystaniem tej technologii. Urząd Marszałkowski planuje uruchomienie konkursu w listopadzie tego roku, a przewidywania alokacja środków to ponad 28 mln PLN.

Z kolei w ramach poddziałania 1.2 „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw Wielkopolski” przygotowywany jest projekt kluczowy - budowa centrum zastosowania wodoru „H2Lab” - inkubującego i wspierającego wysokiej jakości projekty B+R+I w oparciu o technologie wodorowe. Projekt zakłada wsparcie przedsiębiorców oraz konsorcjów naukowo–przemysłowych w procesie wypracowywania nowych innowacyjnych projektów o potencjale komercyjnym, mającym w przyszłości stanowić „koło zamachowe” wielkopolskiej gospodarki. Inicjowane będą działania nakierowane na wzmocnienie pozycji wodoru, jako nośnika energii dla poszczególnych inteligentnych specjalizacji regionu, będące elementem procesu eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych.

Centrum realizować będzie projekty wykorzystania wodoru jako nośnika energii w przemyśle, transporcie zbiorowym i indywidualnym oraz pozostałymi zastosowaniami komercyjnymi, a także zajmować będzie się alternatywnymi metodami produkcji wodoru, także na potrzeby i w skali dostosowanej do pojedynczych gospodarstw domowych. Centrum zapewni swoim rezydentom nowoczesną przestrzeń i zaplecze techniczne oraz stały, dogodny i tani dostępu do wodoru, w celu prowadzenia badań.
Ważnym elementem projektu będzie także promocja zastosowania wodoru w produktach wielkopolskich przedsiębiorców oraz edukacja społeczeństwa.

Powyższe działania stanowią kontynuację dotychczasowych prac Samorządu Województwa Wielkopolskiego zmierzających do wspierania subregionu konińskiego w procesie restrukturyzacji gospodarczej, wynikającej z odchodzenia od węgla brunatnego na rzecz alternatywnych źródeł energii. Wsparcie merytoryczne w tych działaniach zapewnia powołany przy Marszałku zespół ekspercki H2-Wielkopolska, złożony z wielkopolskich naukowców.

Województwo wielkopolskie złożyło także swój akces do Platformy Regionów Górniczych w Procesie Transformacji powołanej przez Komisję Europejską, jako narzędzia wymiany wiedzy i doświadczeń między regionami i instytucjami zaangażowanymi w proces restrukturyzacji swoich gospodarek z tych opartych na węglu, na nowoczesne, wolne od obciążeń środowiskowych gospodarki przyszłości. Kolejne spotkanie Platformy planowane jest na 5-6 listopada w Brukseli;
W tygodniu poprzedzającym konferencję Pan Marszałek Maciej Sytek spotkał się z Ministrem Gospodarki, Pracy, Transportu i Cyfryzacji Dolnej Saksonii Panem dr Bernd Althusmann’em, z którym rozmawiał o współpracy na rzecz rozwoju technologii wodorowych, jak również o pociągu z napędem wodorowym firmy Alstom, który już jeździ po dolnosaksońskich torach.
Pan Marszałek poinformował o dofinansowaniu przekazanym ARR w Koninie w kwocie 3.000.000 PLN na rozwój działalności. W planach samorządu jest dalsze podnoszenie kapitału spółki do łącznej kwoty 10.000.000 PLN.
Podczas konferencji Pan Marszałek przedstawił szczegóły wizyty w Wielkopolsce przedstawicieli amerykańskiej firmy JOI Scientific – start-up’u zajmującego się innowacyjną oraz neutralną dla środowiska technologią wytwarzania wodoru, która swoje pomysły rozwija m.in. dla NASA.

Goście mieli okazję spotkać się z przedstawicielami kluczowych przedsiębiorstw w Wielkopolsce, które swój rozwój upatrują w wykorzystaniu nowych technologii, w tym przypadku rewolucji energetycznej: VOX, YouNick Technology Park oraz Solaris Bus & Coach. Drugiego dnia wizyty delegacja odwiedziła zespół elektrowni PAK w Koninie, gdzie nie tylko miała okazję rozmawiać z zarządem firmy o współpracy i wykorzystaniu wodoru jako alternatywnego źródła energii, ale także zapoznać się z infrastrukturą zakładu. Ważnym tematem prowadzonych rozmów była współpraca przy budowie ekosystemu innowacyjnych firm, startup’ów i instytucji naukowych zebranych wokół technologii opartych na wodorze.

- Chcemy, aby Wielkopolska stała się liderem w obszarze nowoczesnych technologii energetycznych i do realizacji naszej wizji szukamy wiarygodnych partnerów biznesowych, dysponujących odpowiednią wiedzą i potencjałem. Stąd organizacja wizyty firm JOI Scientific Inc., która dzięki opatentowanej już metodzie tworzenia wodoru na żądanie, niwelującej potrzebę drogiego transportu i przechowywania, ma szansę stać się światowym liderem w tym obszarze – powiedział Maciej Sytek.KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:REKLAMA

KULTURA

5 II 2019, 14:45:00
Wernisaż Mariana Stępaka Corporis

Koncert "Renaissance" Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk

BAS JAM 2019

Otwarcie wystawy Doroty Tołłoczko-Femerling