Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Czwartek 13 Grudnia 2018 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame
euco

AKTUALNOŚCI

7 XII 2017, 08:56:00

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja Biskupa

Mikołaj należy do najbardziej popularnych świętych tak na Wschodzie jak na Zachodzie. Z jego kultem wiąże się powstały w średniowieczu zwyczaj obdarowywania dzieci w dniu 6 grudnia. Na temat tej tradycji w Polsce można przeczytać w tekstach z XVIII w. Dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.


Imię Mikołaj - Nikolaos (łac. Nikolaus) ma grecką etymologię (nike- zwycięstwo, laos- lud) oznacza zwycięski lud. Na temat Mikołaja zachowało się niewiele informacji historycznych. Zastąpiły je wątki legendarne, rozwijające się licznie od IV w.

Niemniej jednak, św. Mikołaj to postać prawdziwa a nie Santa Claus ani Dziadek Mróz, jak się go ostatnio przedstawia.

W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym znajduje się grafika Francesco Bartolozzi (1727-1815) powstała według obrazu Guercino da Cento (1591-1666), przedstawiająca św. Mikołaja biskupa Miry w mitrze trzymającego na księdze trzy złote kule. Przedstawienie to nawiązuje do opowiadania znanego ze Złotej Legendy o trzech biednych pannach, które własny ojciec gotów był skłonić do uprawiania nierządu, aby ratować rodzinę od głodu. Gdy Święty dowiedział się o tym zawinął w chustę bryłę złota, wrzucił ją w nocy potajemnie do domu biednych panien i odszedł niezauważony. Mikołaj powtórzył ten gest ponownie, ale tym razem ojciec zauważył dobrodzieja. Ten poprosił go jednak aby nie ujawnił tego zdarzenia aż do jego śmierci. Dzięki darom św. Mikołaja dziewczęta mogły wyjść za mąż, miały bowiem odpowiedni posag a rodzina żyła bez strachu o jutro.

Francesco Bartolozzi (1728-1815) był najwybitniejszym przedstawicielem tzw. techniki punktowanej, w której obraz graficzny tworzony był nie kreską, lecz rozbiciem na punkty za pomocą specjalnego zestawu narzędzi. Ryciny punktowane cieszyły się szczególną popularnością w Anglii dokąd Bartolozzi wyemigrował w 1764 r.

Prezentowana grafika wykonana jest techniką akwaforty naśladującej rysunek pórkiem. Wykonana została w sepii. Grafiki odbijane farbami w odcieniach brązu, stanowiły znakomicie komponujące się z meblami elementy wnętrza i cieszyły się dużą popularnością.

Przyjmuje się, że Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny, urodził się około 270 r. w Patras, położonym w Licji, w Azji Mniejszej. Był jedynym dzieckiem Epifanesa i Joanny. Według legendy, gdy kąpano go pierwszy raz stanął wyprostowany w wanience, a w środy i w piątki tylko raz dziennie ssał pierś.

Zgodnie z podaniem już jako dziecko był bardzo zdyscyplinowany i bogobojny. Unikał swawoli i gorliwie uczęszczał do kościoła.
Po śmierci rodziców otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, zmarł w połowie IV wieku, spontanicznie czczony przez wiernych.

Istnieje wiele opowieści związanych z życiem Świętego, najpopularniejsze to: podanie o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki trzem złotym bryłom, które Święty dyskretnie wrzucił im przez okno; o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej.

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

20 XI 2018, 16:22:00

BARTOSZ KORDYLEWSKI ZE ZŁOTĄ RĘKAWICĄ

6. Bieg Służb Mundurowych za nami