Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Czwartek 13 Grudnia 2018 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame
euco

AKTUALNOŚCI

30 XI 2017, 15:02:00

KALENDARIUM Centrum Kultury i Sztuki w Koninie GRUDZIEŃ 2017 r.
Do 1 grudnia – wolontariusze WOŚP
26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Każdy kto chciałby pomóc może zgłosić się do CKiS – DK Oskard. Poszukujemy wolontariuszy do kwestowania podczas 26. Finału.
Sztab WOŚP po raz kolejny powstał w Koninie. Koordynatorem akcji jest CKiS-DK Oskard. Szefową sztabu Justyna Kałużyńska. Współpracują z nami miasto Konin, lokalne media, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, artyści, szkoły, sportowcy, służby, ościenne gminy.
Wielki finał zaplanowano 14 stycznia 2018 tradycyjnie w C.H. Galerii nad Jeziorem, gdzie nie zabraknie atrakcji. Przygotujemy działania kulturalne, sportowe, licytacje, koncert gwiazdy i Światełko do nieba. Co roku blisko 120 tysięcy wolontariuszy w całej Polsce zbiera pieniądze, rozliczane następnie w około 1700 sztabach.
W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – mówi Jurek Owsiak, prezes Zarządu WOŚP. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować – dodaje. Jeżeli chcecie pomóc i wesprzeć 26. Finał, dołączcie do nas! Na wolontariuszy czekamy do 1 grudnia. Zainteresowani mogą odebrać ankiety w kasie Oskardu lub pobrać na stronie www.ckis.konin.pl
Wypełnioną, podpisaną ankietę wraz z wyraźnym zdjęciem legitymacyjnym (bez okularów przeciwsłonecznych, bez czapki zasłaniającej twarz itp.) należy przynieść do kasy Oskardu do 1 grudnia. Każdy wolontariusz zostanie poinformowany o konieczności pobrania osobiście w kasie zobowiązania, które musi zostać podpisane przez wolontariusza jeśli ma skończone 18 lat, a jeśli nie, przez rodzica lub opiekuna.
Zobowiązania wydawane będą od 5 grudnia, podpisane należy dostarczyć do Oskardu do 20 grudnia. Jeśli zobowiązanie nie zostanie doręczone, osoba jest skreślona z listy wolontariuszy. Sztab dysponuje ograniczoną liczba miejsc, dlatego przed złożeniem dokumentów zastanów się czy faktycznie będziesz mógł poświęcić swój czas na kwestę w dniu Finału.
Odprawa wolontariuszy, rozdawanie identyfikatorów i puszek 14 stycznia 2018 o 9.00 w CKiS-DK Oskard (kinie Oskard) przy Al. 1 Maja 7a. Finał WOŚP oraz zdawanie zebranych pieniędzy w Centrum Handlowym Galeria Nad Jeziorem.

1 grudnia – Organek - koncert
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard, g. 19.00, ceny biletów: 75 zł w dniu koncertu

Formacja ØRGANEK powstała w roku 2013 z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka, początkowo jako Power Trio. Rok później do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec Tomasz Lewandowski.
Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt. „Głupi”, który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce, zapewniając zespołowi czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015).
W latach 2014-2016 kwartet dał ponad dwieście koncertów w Polsce i za granicą, czym zbudował sobie świadomą i wymagającą publiczność, dzięki której album pt. „Głupi” uzyskał status Platynowej Płyty.
W roku 2016, lider formacji Tomasz Organek, został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania 2016.
Obecnie zespół podczas koncertów na żywo prezentuje materiał z drugiego albumu pt. „Czarna Madonna”. Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu pt. „Głupi”, a z drugiej niezaprzeczalny krok w przód.
ØRGANEK po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w., ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk czy country. W warstwie tekstowej ØRGANEK zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości, czego dowodem jest chociażby utwór tytułowy nowego albumu formacji.
Mroczny, nieskrępowany, ekspresyjny charakter koncertów przyciąga liczną publiczność. Po „Głupim”, album „Czarna Madonna” to zaproszenie do następnych spotkań.

Do 8 grudnia – instalacja Agnieszki Graczew-Czarkowskiej „S.E.N.”
Miejsce: Galeria CKiS Wieża Ciśnień

Autorka pisze o swojej pracy: „S. E. N. powstaje długo, rozwija się w czasie. Jego ostateczny kształt przewidziany jest tylko i wyłącznie dla WIEŻY. Rolę tę spełni wieża ciśnień w Koninie będąca od 1994 roku Galerią Sztuki Współczesnej. Miejsce to służyło sztuce już w 1977 r. Miałam wówczas 7 lat. Teraz mam 47 lat. Wieża ma prawie 100 lat. Na wysokości 35 metrów dopełnię projektu wystawienniczego S .E .N. Do udziału w tym projekcie zaprosiłam 1000 osób.
Zamyka on triadę: b e z s e n n o ś ć , s e n n o ś ć , s e n”.

Agnieszka Graczew-Czarkowska od 2017 r. pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych WA Uniwersytetu Zielonogórskiego.

3 grudnia – KONCERT Barbórkowy Orkiestry Dętej PAK KWB Konin
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard, g. 16.00 – partnerstwo
Zaproszenia

4 grudnia - warsztaty Od inspiracji do inscenizacji - reżyseria
w ramach projektu „TEATR – dotknij” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki, g. 16.30-19.30, zapisy tel. (63) 243 63 50/51, udział bezpłatny
Adresaci: edukatorzy, nauczyciele, studenci.

Warsztaty przygotowane są z myślą o edukatorach i studentach (w tym z uniwersytetu trzeciego wieku) z jednej strony – zainteresowanych sztuką oraz rozwijaniem swojego potencjału twórczego i umiejętności pracy artystycznej z dziećmi, z drugiej strony – dla wszystkich tych, którzy poszukują nowych metod pracy z uczniami.

W ramach warsztatów grupa przejdzie drogę od koncepcji na spektakl lub inne zdarzenie performatywne, aż po jego realizację. Pozna metody twórcze wykorzystywane przez reżyserów i pedagogów teatru w pracy z dziećmi i/lub amatorami. Grupa stanie się również ciałem doradczym reżyserki odpowiedzialnej za opracowanie działań w ramach instalacji „Łaskotki”.
Wszyscy zainteresowani uczestnicy działań w powyższych grupach będą mieli okazję obserwować próby instalacji „Łaskotki”.
Prowadzenie: Alicja Morawska-Rubczak.

„Teatr – dotknij” to innowacyjny, międzygeneracyjny projekt edukacyjny dedykowany przede wszystkim seniorom oraz dzieciom najnajmłodszym – w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat, a także ich bliskim dorosłym i osobom zajmującym się edukacją oraz studentom kierunków pedagogicznych. Głównym założeniem projektu jest stymulowanie aktywności w ramach twórczej i kreatywnej współpracy odbiorców z artystami. Koordynator merytoryczny: Alicja Morawska-Rubczak.

5 grudnia - spotkanie podsumowujące edukacyjny projekt filmowy „Nasza bajka – młodzi animatorzy w akcji”
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki, g. 10.00

Zapraszamy uczestników warsztatów, opiekunów oraz dyrektorów partnerskich szkół na spotkanie podsumowujące projekt realizowany w CKiS od września br., przy wsparciu MKiDN. Zaprezentujemy multimedialną publikację z animowanymi etiudami przygotowanymi podczas warsztatów z animacji poklatkowej (każdy z czterech filmików realizowany był w innej technice). Szkoły, które brały udział w projekcie, otrzymają płyty, aby dalej promować twórczość młodych filmowców i rozpowszechniać informację o samym zadaniu. Dla uczniów natomiast płyty będą pamiątką – wydawnictwo zawiera również galerię zdjęć dokumentujących przebieg przedsięwzięcia.

5 grudnia - Spotkanie Konińskiego Klubu Fotograficznego
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki, g. 18.00

Klub tworzą miłośnicy fotografii o różnym stopniu zaawansowania.

8 grudnia – 39. Przegląd Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę” – otwarcie wystawy i podsumowanie Przeglądu
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki, g. 17.00
W programie: wręczenie nagród i otwarcie wystawy.

Przegląd jest swoistą platformą prezentacji bogatej twórczości plastycznej autorów z subregionu konińskiego. Udział w tegorocznej edycji zgłosiło 31 twórców, dostarczając 125 prac. Wystawę tworzą: malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika i fotografia.

8 grudnia podczas uroczystego podsumowania dowiemy się, kto otrzyma nagrody.

Komisja artystyczna w składzie: Andrzej Kacprzak i Rita Duczmańska - absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wykładowcy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, Robert Brzęcki (dziennikarz, kulturoznawca, instruktor ds. organizacji działalności w Galerii CKiS „Wieża Ciśnień”), Krystyna Mikołajczak (kulturoznawca, instruktor CKiS) - po obejrzeniu 125 prac zakwalifikowała do wystawy 80 prac 31 twórców oraz przyznała wyróżnienia i nagrody. 8 grudnia okaże się, kto je otrzymał.

Krystyna Mikołajczak o uczestnikach Przeglądu: „Artyści sztuki nieprofesjonalnej są grupą niezwykle zróżnicowaną, pochodzą bowiem z różnych środowisk społecznych i kulturowych. Jedni rozpoczynają dopiero swoją przygodę ze sztuką, inni zajmują się nią od dawna. Niektórzy tworzą wyzwoleni spod presji wyznaczników dyktowanych przez modę, kulturę i tradycję, wszyscy zaś intuicyjnie dają wyraz swojej potrzebie wypowiadania się za pośrednictwem sztuki. Brak profesjonalnego przygotowania i akademickiego wykształcenia w zakresie sztuk pięknych nie umniejszają wartości estetycznej powstających prac, a niekiedy liczne czynniki towarzyszące procesowi twórczemu wpływają na wzbogacenie warstwy treściowej i rozszerzenie horyzontu znaczeniowego dzieł naznaczonych piętnem indywidualności artystów”.
Wystawę można oglądać do 19 stycznia 2018 r.
8 grudnia – TRIO W DUECIE – koncert
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard, g. 19.00, bilet: 15 zł

W programie: repertuar Marka Grechuty oraz utwory własne.
Dariusz Bagiński – skrzypek, pianista. Lubi improwizować. Kocha poezję, jazz, klasykę.
Jarosław Kołodziejek – wokalista. Zakochany od zawsze w poezji, twórczość Marka Grechuty jest dla niego ideałem.

9 i 10 grudnia - Spektakl „Łaskotki” dla dzieci w wieku 0-18 miesięcy i bliskich im dorosłych w ramach projektu „TEATR – dotknij” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
9 grudnia: g. 10.00, 12.00, 16.00 – premiera
10 grudnia: g. 10.00, 12.00, 16.00
Miejsce: CKiS - Dom Kultury Oskard
Zapisy tel. CKiS (63) 243 63 50/51

Zapraszamy do delikatnego i bezpiecznego świata pełnego doznań zmysłowych. Instalacja „Łaskotki” to gilgocząca przygoda, w którą zabierają odbiorców niezwykli artyści – trzy tancerki: Anna Dziedzic, Monika Kiwak, Magda Wolnicka, śpiewaczka: Maria Szymiec i muzyk: Jakub Drzastwa – twórcy, którzy przez lata zdobywali doświadczenie w pracy z dziećmi – również tymi najnajmłodszymi, nawet kilkumiesięcznymi, są bardzo otwarci zarówno na ich reakcje, jak i na współdziałanie z dorosłymi.

Tematem, który zgłębia instalacja jest czucie, skupienie się na zmyśle dotyku, który powstaje w relacji i jest pięknym, głębokim znakiem bliskości z drugim człowiekiem. Dotykowe doświadczenia bardzo małego dziecka to z jednej strony obszar nieustannej eksploracji świata, z drugiej – kwintesencja naturalności i spontaniczności, to doznanie fizyczne, które pokazuje jak ważne w odbiorze rzeczywistości i budowaniu relacji z sobą samym i światem, jest nasze ciało.

Dajcie się połaskotać muzyką, śpiewem, tańcem. Zrelaksujcie się w specjalnie zakomponowanej, gilgoczącej, przytulnej przestrzeni. „Łaskotki” to wspólne odkrywanie radości i przyjemności, to spotkanie ze sztuką w zupełnie nowej formie.

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
muzyka, scenografia: Jakub Drzastwa
śpiew: Maria Szymiec
taniec: Anna Dziedzic, Monika Kiwak, Magda Wolnicka
Produkcja: CKiS w Koninie w ramach projektu TEATR – dotknij dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

11 i 15 grudnia – Kinoprzedszkole
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard, g. 9.30

Ogólnopolski program edukacji medialnej skierowany jest do najmłodszej publiczności. To pokazy krótkometrażowych filmów i warsztaty. Temat: Po co nam rodzina?

13 grudnia - szkolenie „Jak skutecznie pozyskiwać środki z Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2018 rok”
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki, g. 10.00-15.00
Cel szkolenia
Nabycie wiedzy na temat zasad przygotowywania wniosków do Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 roku.
Dla kogo?
Dla osób piszących wnioski o dofinansowanie na działalność kulturalną ze środków Programów MKiDN, reprezentujących takie podmioty jak:
– samorządowe instytucje kultury;
– organizacje pozarządowe, prowadzące działalność statutową w obszarze kultury, sztuki, ochrony dziedzictwa narodowego;
– podmioty gospodarcze prowadzące działalność w sferze kultury, sztuki, ochrony dziedzictwa narodowego.

Czego nauczę się podczas szkolenia?
Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanowią największe źródło finansowania działalności kulturalnej w Polsce. Co roku wzrasta liczba podmiotów ubiegających się o uzyskanie dofinansowania, co wymaga od projektodawców przygotowania coraz lepszych, bardziej konkurencyjnych projektów, wpisujących się w możliwie największym stopniu w oczekiwania Ministerstwa.
W 2018 roku, w związku ze zmianą polityki państwa w zakresie kultury zmieniają się warunki uzyskiwania dofinansowania. W szczególności będą one polegały na modyfikacji tematyki części Programów, typów dopuszczonych działań oraz kryteriów oceny wniosków.
Uczestniczące osoby w trakcie szkolenia nabędą podstawową wiedzę wystarczającą do samodzielnego przygotowania projektu, przewidzianego do współfinansowania w ramach Programów MKiDN na 2018 rok. Pozwoli ona na przygotowanie wniosku wpisującego się w cele i kryteria oceny wybranego Programu, załączników zgodnych z obowiązującymi wytycznymi oraz dokonanie ewentualnych modyfikacji we wnioskach składanych w poprzednich edycjach Programów.
Ważnym elementem szkolenia będzie możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertem, pozwalająca na przedyskutowanie wybranych problemów i wątpliwości związanych z opracowaniem projektów i wniosków.

W trakcie szkolenia uczestniczące osoby uzyskają odpowiedzi na następujące pytania:
– jakie typy projektów mogą otrzymać dofinansowanie w 2018 roku?
– jakie są oczekiwania MKiDN odnośnie tematyki wniosków w 2018 roku?
– w jaki sposób spełnić kryteria oceny w konkursie na 2018 rok?
– w jaki sposób można wnieść wkład własny?
– jakie koszty mogą podlegać współfinansowaniu i na jakich zasadach?
– jak przygotować wniosek o dofinansowanie na 2018 rok?
– jakie kwestie należy uwzględnić w trakcie opracowania wniosku na 2018 rok, by nie mieć trudności z jego rozliczeniem?

Metody pracy
Program szkolenia obejmuje kompleksową wiedzę w zakresie warunków zgłaszania wniosków do Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2018 rok. W trakcie zajęć przewidziane jest poruszenie następujących treści:
– zmiany w Programach – cele i tematyka Programów, typy dopuszczonych działań, zasady finansowania i realizacji dofinansowanych projektów;
– dopuszczone typy projektów, beneficjenci, kwalifikowalność kosztów, kryteria oceny projektów, procedura składania i oceny wniosków;
– przygotowanie wniosku – zakres informacji, koniecznych do umieszczenia w formularzu i sposób ich prezentacji, opracowanie budżetu, wybór wskaźników;
– wymagane załączniki – zakres i sposób przygotowania załączników dla poszczególnych typów projektów.
Materiały szkoleniowe
Każdy uczestnik otrzymuje skrypt, zawierający materiały informacyjne wykorzystywane w trakcie szkolenia oraz materiały ćwiczeniowe.

Prowadzący: Michał Pawlęga specjalizuje się we wsparciu instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w przygotowaniu i realizacji projektów, przewidzianych do współfinansowania w ramach funduszy zewnętrznych. Współpracował m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Filharmonią Narodową, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wieloma działającymi lokalnie instytucjami kultury. Był autorem i koordynatorem wielu projektów infrastrukturalnych i tzw. miękkich dotyczących rozwoju społecznego. Od wielu lat odpowiada za ocenę wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie mazowieckim. Pełnił także obowiązki członka Komisji Konkursowej w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy. Posiada certyfikat jakości szkoleń I stopnia Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Był stypendystą programu szkoleniowego Euro NGO Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Termin: 13 grudnia 2017 r., g. 10.00 – 15.00
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki, ul. Okólna 47a
Koszt: 220 +23% VAT. W przypadku gdy szkolenie jest opłacane ze środków publicznych nie doliczamy VAT.
Cena obejmuje wartość merytoryczną, materiały szkoleniowe, certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu oraz serwis kawowy.
Płatności należy dokonać w kasie CKiS lub na konto: WBK o/ Konin 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776
Rekrutacja:
Aby zapisać się na szkolenie należy przesłać wypełnioną kartę zgłoszenia pocztą elektroniczną lub faksem. Liczba miejsc ograniczona.
Kontakt w sprawie szkolenia: Beata Mazurek
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
ul. Okólna 47a
62-510 Konin
tel. / fax (63) 243 63 50, mail: b.mazurek@ckis.konin.pl

14 grudnia – Koncert Bożonarodzeniowy w wykonaniu artystów z Młodzieżowego Domu Kultury
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard, g. 18.00, partnerstwo
Zaproszenia

15 grudnia – wystawa poplenerowa Ogólnopolskiego Pleneru Artystycznego „Pielgrzym ≠ Turysta” – Licheń 2017
Wernisaż g. 18.00.
Miejsce: Galeria CKiS Wieża Ciśnień
Wystawa czynna do 11 stycznia 2018 r.

Wystawa „Pielgrzym ≠ Turysta” jest efektem spotkania twórców w dniach 21-29 sierpnia 2017 r. podczas pleneru organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Dwunastu artystów w interesujący sposób przedstawiło, w jaki sposób manifestuje się obecność osób odwiedzających Sanktuarium w Licheniu.
Na wystawie zobaczymy prace: Zofii Kawalec, Bartosza Kokosińskiego, Jagody Krajewskiej, Rafała Łuszczewskiego, Adama Molendy, ZeNony Cyplik-Olejniczak, Gabrieli Pienias, Jarosława Skutnika, Magdaleny Szadkowskiej, Doroty Tołłoczko, Tadeusza Wieczorka, Krzysztofa Wosika.

15 grudnia - Kino Konesera – „Cicha noc”
Miejsce: Kino Oskard, g. 19.00
Komentarz do filmu przygotował krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.
Film nagrodzony Złotymi Lwami podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Złote Lwy otrzymał również Dawid Ogrodnik za główną rolę męską.

16 i 17 grudnia – JARMARK ŚWIĄTECZNY - KOLĘDA NA WYSOKOŚCI
Miejsce: Plac Wolności w Koninie, wstęp wolny (warsztaty: zapisy, opłata)

Jeśli szukasz inspiracji na zbliżające się święta i chcesz w radosnej, twórczej atmosferze spędzić przedświąteczny weekend, przyjdź na JARMARK ŚWIĄTECZNY – KOLĘDĘ NA WYSOKOŚCI.

16 i 17 grudnia 2017 r. (od g. 12.00) na konińskiej starówce pojawią się kiermasze z rękodziełem artystycznym, ozdobami świątecznymi, stroikami, dekoracjami i lokalnymi specjałami. Uliczkami przejdzie Parada zimowa, a na specjalnym stanowisku będzie czekał Święty Mikołaj. Do wspólnego kolędowania zaproszą mieszkańców chóry, zespoły i wokaliści, jak również słynne Poznańskie Słowiki. Rodziny skorzystają z bogatej i różnorodnej oferty warsztatów artystycznych, podczas których będzie można samodzielnie przygotować ozdoby świąteczne, pośpiewać i upiec pierniki. W programie znajdą się również konkursy z nagrodami, pokaz sztucznych ogni oraz kulinarna niespodzianka – pachnący bigos.
Na wydarzenie zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Miasto Konin.

Program:
16 grudnia / sobota

g. 12.00-19.00 – Jarmark świąteczny, Plac Wolności
g. 12.00-12.45 – występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kramska, Plac Wolności
g. 12.30-14.00 14.30-16.00 – Świąteczna pracownia – drewniane ozdoby choinkowe – warsztaty, Ratusz
g. 12.30-14.00 – Świąteczny decoupage - warsztaty, Ratusz
g. 13.00-13.30 – występ Scholi św. Bartłomieja, Plac Wolności
g. 13.30-13.45 – występ Akademii Wokalnej z MDK, Plac Wolności
g. 13.45-14.15 – występ Grodzieckiego Chóru Męskiego, Plac Wolności
g. 14.00-17.30 – Selfie z Mikołajem, Plac Wolności
g. 14.15-14.30 – występ Akademii Wokalnej z MDK, Plac Wolności
g. 14.30-15.15 – W poszukiwaniu magii świąt - koncert i konkurs z upominkami Agencji Artystycznej Art Bonsai, Plac Wolności
g. 14.30-16.00 – Zapakuj się na święta – warsztaty, Ratusz
g. 15.00-17.30 – Piernikowe szaleństwo – warsztaty, Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 1 i 3)
g. 15.15-15.45 – Konkursy - do wygrania rower dziecięcy i kosz wędlin, Plac Wolności
g. 15.45-16.15 – występ Szkoły wokalno-aktorskiej FAMA , Plac Wolności
g. 16.30-17.00 – Nosem buch w biały puch - występ taneczno-teatralny konińskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży OTWARCIE, Plac Wolności
g. 16.30-18.00 – Nastrój się na święta – warsztaty, Ratusz
g. 16.30-18.00 – Moja świąteczna bombka – warsztaty, Ratusz
g. 17.00-17.45 – Studio Piosenki M-GOK w Ślesinie, Plac Wolności
g. 17.45-18.45 – Parada zimowa Teatru Na Walizkach, Plac Wolności
g. 18.45 – pokaz sztucznych ogni, Plac Wolności

17 grudnia / niedziela

g. 12.00-17.00 – Jarmark świąteczny, Plac Wolności
g. 12.00-12.45 – występ Orkiestry Dętej Quantum z Rychwała, Plac Wolności
g. 12.00-14.00 – Święta z gliniarzem – warsztaty, Ratusz
g. 12.30-14.00 – Przystrojone święta – warsztaty, Ratusz
g. 13.00-16.00 – Selfie z Mikołajem, Plac Wolności
g. 13.00-13.15 – występ Studia Piosenki Estradowej HIT, Plac Wolności
g. 13.15-13.45 – występ Scholi św. Maksymiliana, Plac Wolności
g. 13.45-14.00 – występ Studia Piosenki Estradowej HIT, Plac Wolności
g. 14.00-14.30 – występ Chóru Misericordia z Konina, Plac Wolności
g. 14.30-15.00 – występ Szkoły wokalno-aktorskiej FAMA , Plac Wolności
g. 14.30-16.00 – Mali kolędnicy – warsztaty, Ratusz
g. 14.30-16.00 – Moja świąteczna bombka – warsztaty, Ratusz
g. 15.00-15.30 – występ Scholi dziecięcej Albertynki z Parafii św. brata Alberta Chmielowskiego w Posadzie, Plac Wolności
g. 16.00-17.00 – kolędowanie z POZNAŃSKIMI SŁOWIKAMI - Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej, Plac Wolności

Jarmark
16 grudnia g. 12.00-19.00, 17 grudnia g. 12.00-17.00, Plac Wolności
oryginalne rękodzieło artystyczne lokalnych twórców m.in. bombki, stroiki, gwiazdy, aniołki, ozdoby choinkowe, ceramika, rzeźba, wiklina, wyroby z gliny;
blaszane zabawki retro, pachnące lalki, torby ręcznie szyte, mydełka, biżuteria, ozdoby ze wstążki, lampiony, szkatułki, dekoracje z drewna, wyroby szydełkowe (serwety, firanki), koronka, kartki okolicznościowe, zakładki do książek, przedmioty ozdabiane techniką decoupage, kule zapachowe, wieńce świąteczne, filcowe dekoracje;
żywe choinki;
tradycyjne potrawy i wędliny, domowe dżemy, konfitury, keczupy, miody, wina owocowe, słodycze, pieczywo, wyroby cukiernicze, sery.

ŚWIĄTECZNY BIGOS
16 i 17 grudnia, Plac Wolności
Odwiedzający jarmark będą mogli skosztować aromatycznego bigosu, który w wielkim kotle przygotuje Kucharz Krzysztof Górski z Teatru Kulinarnego.

Muzyka i śpiew będą nieodłącznym elementem Jarmarku (16 i 17.12). Najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki usłyszymy w wykonaniu orkiestr, chórów i wokalistów. Ponownie ze sceny popłyną dźwięki wprawiające w świąteczny nastrój.
W niedzielę (17.12) na scenie pojawią się „POZNAŃSKIE SŁOWIKI”. Chór znany jest w kraju i poza granicami. Każdego roku dają kilkadziesiąt koncertów. Współpracują z wybitnymi artystami i mają na swoim koncie bogaty dorobek płytowy, setki nagrań radiowych i telewizyjnych. W tym roku będziemy mieli okazję pokolędować wspólnie z poznańskim chórem. Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

SELFIE Z MIKOŁAJEM
16 grudnia g. 14.00-17.30, 17 grudnia g. 13.00-16.00, Plac Wolności
Zapraszamy najmłodszych do specjalnego stanowiska na Placu Wolności. Będzie tam można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z ulubionym Świętym. Liczymy na Was i prosimy zabrać własny aparat!

PARADA ZIMOWA
16 grudnia, g. 17.45-18.45, Plac Wolności
W sobotnie popołudnie na starówce będzie można zobaczyć barwny i wesoły korowód. Bohaterami zimowego widowiska będą m.in.: anioły, Święty Mikołaj, bałwanek i diabeł. Przemaszerują uliczkami przy dźwiękach bębna, w świetle świec i zimnych ogni. Zachęcamy do spotkania z bohaterami naszej świątecznej parady, w których wcielą się aktorzy Teatru Na Walizkach.

RODZINNE WARSZTATY

16 grudnia / sobota

ŚWIĄTECZNA PRACOWNIA – DREWNIANE OZDOBY CHOINKOWE
Dwie grupy: g. 12.30-14.00 14.30-16.00 Ratusz

Twórca ludowy Piotr Staszak podpowie, jak w oryginalny i niepowtarzalny sposób pomalować drewniane figurki farbami, stworzyć osobliwe wzory i nadać odpowiednie kształty aniołkom, bałwankom i ptaszkom.
Uczestnicy: dorośli, młodzież, dzieci od 5 lat.
*Zapisy, opłata 15 zł osoby.

NASTRÓJ SIĘ NA ŚWIĘTA
g. 16.30-18.00, Ratusz

Podczas warsztatów florystycznych z Ewą Strużyńską każde dziecko (wraz z rodzicem) będzie miało możliwość wykonania przynajmniej 3 dekoracji świątecznych. Zrobimy stroiki, wieńce na drzwi, które ozdobią nasze domy lub będą świątecznymi podarunkami.
Uczestnicy: dorośli, młodzież, dzieci od 8 lat.
*Zapisy, opłata 25 zł osoby.

ŚWIĄTECZNY DECOUPAGE
g. 12.30-14.00, Ratusz

Renata Gierwielaniec pokaże, jak w prosty sposób ozdabiać serwetkami sklejkowe wycinanki na choinkę. Posłużymy się klejeniem żelazkiem, szablonami decoupage, pieczątkami, postarzaniem za pomocą przetarć farby, świecowania i patyny. Zrobimy spękania jednoskładnikowe oraz złocenia za pomocą złotej folii.
Uczestnicy: dorośli, młodzież, dzieci od 8 lat.
*Zapisy, opłata 15 zł od osoby.

ZAPAKUJ SIĘ NA ŚWIĘTA
g. 14.30-16.00, Ratusz

Podczas warsztatów z Małgorzatą Pochanke poznamy tajniki młodej, ale prężnie rozwijającej się sztuki pakowania prezentów. Będziemy w oryginalny sposób pakować upominek o kształcie regularnym i nieregularnym. Nauczymy się przycinać odpowiednią ilość wstążki, odmierzać odpowiedni kawałek papieru, ukrywać taśmę klejącą.
UWAGA! Można przynieść ze sobą swoje prezenty do pakowania - wymiary do 30 cm x 30 cm.
Uczestnicy: dorośli.
*Zapisy, opłata 15 zł od osoby.

MOJA ŚWIĄTECZNA BOMBKA
g. 16.30-18.00, Ratusz

Wspomagani fachową wiedzą Izydory Smakulskiej stworzymy własną, niepowtarzalną bombkę. Na gotowych bombkach (szklaki, powlekane) będziemy malować farbami akrylowymi. Uruchamiamy wyobraźnię i do dzieła.
Uczestnicy: dorośli, młodzież, dzieci od 6 lat.
*Zapisy, opłata 20 zł od osoby.

PIERNIKOWE SZALEŃSTWO
g. 15.00-17.30, Centrum Organizacji Pozarządowych ul. 3 Maja 1 i 3

Święta to także pachnąca kuchnia pełna aromatycznych słodkości. Jak je przygotować, podpowie nam Warsztat Terapii Zajęciowej z Michalinowa. Dzieci upieką pierniczki i udekorują je lukrem.
Uczestnicy: w warsztatach czynny udział biorą tylko dzieci (od 6 lat).
*Zapisy, opłata 20 zł od osoby.

17 grudnia / niedziela

ŚWIĘTA Z GLINIARZEM
g. 12.00-14.00, Ratusz

Z gliny możemy stworzyć wiele przedmiotów, a przy okazji świetnie się bawić. Jak ulepić własnoręcznie ozdoby na choinkę, podpowie Arkadiusz Gołębowski. Glina daje ogromne możliwości twórcze. Uruchamiając wyobraźnię, stworzycie niepowtarzalne przedmioty.
Uczestnicy: dorośli, młodzież, dzieci od 8 lat.
*Zapisy, opłata 15 zł od osoby.

MALI KOLĘDNICY
g. 14.30-16.00, Ratusz

Podczas warsztatów muzycznych Małgorzata Witowska przygotuje dzieci i dorosłych do aktywnego uczestnictwa w świętach. Najpierw zaprezentuje własnoręcznie zrobione instrumenty z drewna i gliny tj.: bębenki, klapki, tarki, dzwoneczki, okaryny, patyki deszczowe, grzechotki, trombity, które wykorzystane zostaną do wspólnego grania. Następnie nauczymy się prostych pastorałek i zaśpiewamy je, wykorzystując ww. instrumenty. W finałowej części warsztatów wspólnie z dziećmi muzykować będą ich opiekunowie.
Uczestnicy: dorośli, dzieci: 3-12 lat.
*Zapisy, opłata 10 zł od osoby.

MOJA ŚWIĄTECZNA BOMBKA
g. 14.30-16.00, Ratusz

Wspomagani fachową wiedzą Izydory Smakulskiej stworzymy własną, niepowtarzalną bombkę. Na gotowych bombkach (szklaki, powlekane) będziemy malować farbami akrylowymi. Uruchamiamy wyobraźnię i do dzieła.
Uczestnicy: dorośli, młodzież, dzieci od 6 lat.
*Zapisy, opłata 20 zł od osoby.

PRZYSTROJONE ŚWIĘTA
g. 12.30-14.00, Ratusz

Podczas warsztatów przeprowadzonych przez reprezentantów Szkoły Cosinus z Konina (kierunek florystyka) wykonamy oryginalne ozdoby, które udekorują świąteczne stoły, drzwi i okna. Wyczarujemy kolorowe zawieszki oraz stroiki na wiankach i naczyniach.
Uczestnicy: dorośli, dzieci od 12 lat.
*Zapisy, opłata 30 zł od osoby.

*Zapisy przyjmowane są pod nr tel. CKiS w Koninie (63) 243 63 50/51 (pon.-pt. 8.00-18.00). Liczba miejsc jest ograniczona. Opłatę prosimy przesłać na konto do 12 grudnia 2017 r. Prosimy w przelewie podać tytuł wybranego warsztatu. Nr konta BZ WBK O/Konin 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776.
W przypadku nieobecności na warsztatach opłata nie podlega zwrotowi. Organizatorzy nie zapewniają dzieciom opieki podczas warsztatów.

17 grudnia – Bolshoi Ballet „Dziadek do orzechów”
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard, g. 14.30, bilet 30/35 zł

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”. Choć prapremiera dzieła odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 r., to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych.
Choć dziś spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Maszy, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Czajkowskiego.
Obsada: Anna Nikulina, Denis Rodkin, Andriej Merkuriew, pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.
Przedstawienie trwa ok. 2 godzin i 15 minut.
muzyka: Piotr Czajkowski
oryginalna choreografia: Jurij Grigorowicz

21 grudnia – Koncert Bożonarodzeniowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard, g. 13.00, partnerstwo
Zaproszenia

22 grudnia 2017 – 28 stycznia 2018 – Wystawa szopek bożonarodzeniowych
Miejsce: Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie (ul. Reformacka 2, obok SP nr 1)

Wystawę przygotowaną przez CKiS stworzą szopki zgłoszone na 21. Przegląd Twórczości Bożonarodzeniowej ANIOŁY 2018.

22 grudnia - Kino Konesera – „The Florida Project”
Miejsce: Kino Oskard, g. 19.00
Komentarz do filmu przygotował krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Zachwycająca, chwytająca za serce, zabawna i pełna niesamowitej energii najpiękniejsza opowieść o dzieciństwie w historii kina. Hit na miarę „Moonlight” i jeden z największych faworytów w wyścigu o oscarowe statuetki.
Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza Magic Castle, wściekle liliowy budynek z zewnątrz przypominający pałac z bajki. Ale w pokojach, które można wynająć na godziny, raczej nie spotka się księżniczki. Mieszkają tu za to rozmaici dziwacy, życiowi przegrani i ledwo zarabiające najniższą krajową sprzątaczki. Moonee niczym odkrywca z przygodowej powieści, każdego dnia przemierza okolice i razem z kolegami odkrywa tajemnice niezwykłego miejsca, w których przyszło im żyć.
Film Seana Bakera buzuje energią dzięki niesamowitym aktorom. Debiutantki amatorki Bria Vinaite (odkryta przez reżysera na Instagramie) i siedmioletnia Brooklynn Prince to prawdziwe odkrycia ostatnich lat. Zdaniem krytyków obie mogą spodziewać się nominacji do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, podobnie zresztą jak fenomenalny w roli menedżera motelu Willem Dafoe, jedyny w tym zestawieniu profesjonalny aktor z niesamowitym dorobkiem. Równie mocno co aktorzy, zachwyca warstwa wizualna.
„The Florida Project” to film, który nie znika z głowy ani tydzień, ani pół roku po seansie. Już zawsze zostaje gdzieś w oddali – jak górujący nad lokalną panoramą disneyowski zamek. Po pokazie „The Florida Project” na festiwalu w Toronto recenzent SlashFilm napisał, że to może być najlepszy film tego roku.

31 grudnia – SYLWESTER Z FILHARMONIKAMI BERLIŃSKIMI
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard, g. 17.00, bilet 30 zł

W sylwestrowy wieczór widzowie kina Oskard wybiorą się do Berlińskiej Filharmonii na noworoczny, galowy koncert, muzykom towarzyszyć będzie znakomita mezzosopranistka Joyce DiDonato. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!
Transmisja LIVE rozpocznie się 31 grudnia o 17.00. Szef Filharmoników Berlińskich Sir Simon Rattle przyzwyczaił nas już do nietuzinkowych programów sylwestrowych. Choć pojawiają się w nich utwory mniej znane, maestro zawsze wybiera kompozycje pogodne, skoczne lub przeciwnie – czarujące romantycznym wdziękiem pięknej melodii. W tym roku jako solistkę do udziału w koncercie zaprosił światowej sławy amerykańską mezzosopranistkę – Joyce DiDonato. Artystka zaśpiewa porywające pieśni Richarda Straussa i nastrojowy utwór z musicalu „1600 Pennsylvania Avenue” Leonarda Bernsteina. Program koncertu dopełnią „Karnawał” Antonína Dvořáka i trzy utwory związane ze sztuką tańca. Usłyszymy pas de deux (duet) z baletu „Apollon musagète” Igora Strawińskiego, trzy tańce z musicalu Bernsteina „On the Town” (znanego z filmowej adaptacji z Frankiem Sinatrą i Gene’em Kellym) oraz suitę z baletu „Złoty wiek” Dmitrija Szostakowicza obfitującą w tanga i inne rytmy lat 20. i 30.

Przyjmujemy zgłoszenia – ANIOŁY 2018
Organizatorzy 21. edycji Przeglądu Twórczości Bożonarodzeniowej ANIOŁY 2018 zachęcają do wzięcia udziału w 3 konkursach będących integralną częścią tego wydarzenia.

Projekt bezpośrednio nawiązujący do tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia daje możliwość zaprezentowania się w kilku dziedzinach artystycznych: plastyce, muzyce i teatrze.

Czekamy na zgłoszenia w konkursach:
- śpiewania kolęd (kartę należy dostarczyć lub przesłać do 31 grudnia 2017 r., do CKiS w Koninie),
- przedstawień jasełkowych (płytę z zarejestrowanym nagraniem oraz kartę należy dostarczyć lub przesłać do 31 grudnia 2017 r., do CKiS w Koninie),
- szopek (szopkę i wypełnioną kartę zgłoszenia należy dostarczyć 21 grudnia 2017 r., w g. 13.00-16.00, do Klasztoru oo. Franciszkanów ul. Reformacka 2).

Uczestnicy Przeglądu zobowiązani są do uiszczenia akredytacji.
Ważne informacje na stronie www.ckis.konin.pl
Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Parafia św. M. M. Kolbego w Koninie, Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie, Gminny Ośrodek Kultury w Kazimierzu Biskupim, Koniński Dom Kultury.


KINO / GRUDZIEŃ
2.12-14.12 - Coco
2.12- 7.12 - Morderstwo w Hotelu Hilton
2-14.12 - Na karuzeli życia
2-7.12 - Mother!
8-14.12 – Morderstwo w Orient Expressie
15-21.12 - Pierwsza gwiazdka
15-21.12 – Zabicie świętego jelenia
15-21.12 - Co wiecie o swoich dziadkach?
22-31.12 - Paddington 2
22-28.12 - Wojna płci
22-28.12 - The Florida Project
29-31.12 - Gra o wszystko

Szczegóły: www.ckis.konin.pl

Kontakt:
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
ul. Okólna 47a
62-510 Konin
tel./fax (63) 243 63 50, 243 63 51, ckis@ckis.konin.pl
www.ckis.konin.pl

Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie
ul. Kolejowa 1a
62-510 Konin
tel./fax (63) 242 42 12, r.brzecki@ckis.konin.pl

CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie
Al. 1 Maja 7a
62-510 Konin
tel. (63) 242 38 49, oskard@ckis.konin.pl

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

20 XI 2018, 16:22:00

BARTOSZ KORDYLEWSKI ZE ZŁOTĄ RĘKAWICĄ

6. Bieg Służb Mundurowych za nami