Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Piątek 17 Listopada 2017 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame
gornik konin

AKTUALNOŚCI

29 VIII 2017, 08:47:00

„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017

„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017

Konińską odsłonę ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego organizują wspólnie 2 września na placu przed Konińskim Domem Kultury: Miasto Konin, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie oraz Powiat Koniński.


Dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

 – Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

 Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Później czytano także dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, a w roku ubiegłym Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

 W Koninie tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września od 12.00 do 14.00 na skwerze przy Konińskim Domu Kultury. W akcję Narodowego Czytania jak co roku włączyli się samorządowcy i radni (w tym starosta koniński i prezydent miasta Konina), ludzie kultury i oświaty, organizacji społecznych oraz dziennikarze.

Skoro to „Wesele”, to nie zabraknie akcentów ludowych (występ zespołu „Uśmiech” Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Liścu Wielkim), słowo o Wyspiańskim wygłosi też Wiesława Kozłowska wykładowca PWSZ w Koninie. Po krótkim odczycie odbędzie się głośnie czytanie tekstu lektury z podziałem na dialogi. O patronie swojej szkoły Stanisławie Wyspiańskim powiedzą też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kawnicach. Wydarzeniu towarzyszyć też będzie prowadzony przez lokalne media konińskie konkurs „Kto to powiedział?”, a całości dopełni degustacja ciasta weselnego.
 
Narodowe Czytanie będzie okazją do otrzymania pieczęci okolicznościowej w egzemplarzu WESELA Stanisława Wyspiańskiego przyniesionym z domowej biblioteki.

W przypadku niesprzyjającej aury wydarzenie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Dworcowej 13.

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

3 XI 2017, 08:39:00
Spotkanie z mistrzem Polski w chodzie sportowym Rafałem Augustynem w ZSEU w Żychlinie

Strażacy z Konina obronili tytuł mistrza województwa w piłce siatkowej

Porażka Medyka

Sędzia z Konina w meczu Ligi Mistrzów

Liga Mistrzyń. Medyczki pokonane na własnym boisku

Konińskie ju-jitsu

KULTURA

17 XI 2017, 15:30:00
Środa z kinem niezależnym

Zbliżyliśmy się w Kinie Centrum

Dla utalentowanych plastycznie, przynieś prace do CKiS

Koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – tak w Koninie będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.

„ PRZYSTANEK KSIĄAŻKA” Złota polska jesień

Bezpłatne warsztaty dla seniorów - "zGRAni"