Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Piątek 20 Lipca 2018 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

29 VIII 2017, 08:47:00

„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017

„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017

Konińską odsłonę ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego organizują wspólnie 2 września na placu przed Konińskim Domem Kultury: Miasto Konin, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie oraz Powiat Koniński.


Dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

 – Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

 Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Później czytano także dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, a w roku ubiegłym Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

 W Koninie tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września od 12.00 do 14.00 na skwerze przy Konińskim Domu Kultury. W akcję Narodowego Czytania jak co roku włączyli się samorządowcy i radni (w tym starosta koniński i prezydent miasta Konina), ludzie kultury i oświaty, organizacji społecznych oraz dziennikarze.

Skoro to „Wesele”, to nie zabraknie akcentów ludowych (występ zespołu „Uśmiech” Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Liścu Wielkim), słowo o Wyspiańskim wygłosi też Wiesława Kozłowska wykładowca PWSZ w Koninie. Po krótkim odczycie odbędzie się głośnie czytanie tekstu lektury z podziałem na dialogi. O patronie swojej szkoły Stanisławie Wyspiańskim powiedzą też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kawnicach. Wydarzeniu towarzyszyć też będzie prowadzony przez lokalne media konińskie konkurs „Kto to powiedział?”, a całości dopełni degustacja ciasta weselnego.
 
Narodowe Czytanie będzie okazją do otrzymania pieczęci okolicznościowej w egzemplarzu WESELA Stanisława Wyspiańskiego przyniesionym z domowej biblioteki.

W przypadku niesprzyjającej aury wydarzenie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Dworcowej 13.

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

14 VII 2018, 19:11:00

Popłyną szlakiem Wielkiej Pętli Wielkopolski

Sara Kowalska z Kleczewa wicemistrzynią Wielkopolski w sprincie

Mundial 2018 w Kinie za Rogiem

Zapraszamy na Finał IV Pucharu Playarena Konin

KULTURA

18 VI 2018, 07:35:00
Wakacje w KDK

Ludowa wizja świata w „Etnoilustracjach” – wystawa grafik makatek

Filmowe święto 64. OKFA - dobre kino, koncert, spotkania

MARATON HORRORÓW