Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Czwartek 18 Stycznia 2018 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

29 VIII 2017, 08:47:00

„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017

„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017

Konińską odsłonę ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego organizują wspólnie 2 września na placu przed Konińskim Domem Kultury: Miasto Konin, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie oraz Powiat Koniński.


Dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

 – Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

 Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Później czytano także dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, a w roku ubiegłym Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

 W Koninie tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września od 12.00 do 14.00 na skwerze przy Konińskim Domu Kultury. W akcję Narodowego Czytania jak co roku włączyli się samorządowcy i radni (w tym starosta koniński i prezydent miasta Konina), ludzie kultury i oświaty, organizacji społecznych oraz dziennikarze.

Skoro to „Wesele”, to nie zabraknie akcentów ludowych (występ zespołu „Uśmiech” Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Liścu Wielkim), słowo o Wyspiańskim wygłosi też Wiesława Kozłowska wykładowca PWSZ w Koninie. Po krótkim odczycie odbędzie się głośnie czytanie tekstu lektury z podziałem na dialogi. O patronie swojej szkoły Stanisławie Wyspiańskim powiedzą też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kawnicach. Wydarzeniu towarzyszyć też będzie prowadzony przez lokalne media konińskie konkurs „Kto to powiedział?”, a całości dopełni degustacja ciasta weselnego.
 
Narodowe Czytanie będzie okazją do otrzymania pieczęci okolicznościowej w egzemplarzu WESELA Stanisława Wyspiańskiego przyniesionym z domowej biblioteki.

W przypadku niesprzyjającej aury wydarzenie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Dworcowej 13.

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

20 XII 2017, 15:24:00
XXXII Memoriał  Szachowy im. Tadeusza Nowickiego
w Przyjmie za nami

Ranking najlepszych strzelców OZPN Konin po rundzie jesiennej

Spotkanie z mistrzem Polski w chodzie sportowym Rafałem Augustynem w ZSEU w Żychlinie

KULTURA

18 I 2018, 08:12:00
Artystyczne ferie KDK

Maniucha i Ksawery - koncert

Toruńscy artyści o wieżach ciśnień

Canalleto, Cezanne i Hockney na ekranie kina Oskard

Zgłoś udział w Przeglądzie Twórczości Bożonarodzeniowej - jasełka, śpiewanie kolęd, szopki

Sukcesy MDK na GRAND PRIX POLSKI DANCE WRZEŚNIA