Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Piątek 25 Maja 2018 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

27 I 2017, 16:55:00

Zamiast odkrywki, będzie skansen ?

W piątek 27 stycznia br. pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu odbyła się demonstracja mieszkańców terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowej Ościsłowo wspartych w geście solidarności przez mieszkańców powiatów gostyńskiego i rawickiego (złoże Oczkowice) pod hasłem: „Dziedzictwo narodowe czy kopalnie odkrywkowe? Chrońmy zabytki, wodę, ziemię i środowisko – nie węgiel brunatny”. Przedstawiciele lokalnych społeczności chcieli zwrócić uwagę RDOŚ na to, że ewentualna budowa kopalni zniszczy położone na terenie inwestycji unikatowe cmentarzysko kurhanowe odkryte wiosną 2016 roku.


Mieszkańcy od lat alarmują o katastrofalnym wpływie kopalni odkrywkowych na jakość ich życia i środowisko. Inwestycje tego typu oznaczają masowe wywłaszczenia i poważne straty dla upraw rolniczych na terenach wokół kopalni. Podnoszone są również kwestie niszczącego wpływu planowanej odkrywki na obszary Natura 2000 (Pojezierze Gnieźnieńskie, Jezioro Gopło i Ostoję Nadgoplańską) oraz drastycznego pogorszenia stanu wód powierzchniowych. Wiosną 2016 roku, wraz z odkryciem megalitycznego cmentarzyska kurhanowego, będącego świadectwem kultury naszych przodków, pojawił się kolejny istotny argument przeciwko inwestycji.

Zbliża się termin wydania przez RDOŚ decyzji w sprawie odkrywki Ościsłowo. Jeśli decyzja będzie negatywna dla strony społecznej i kopalnia powstanie, to dojdzie do bezpowrotnej utraty cennego dziedzictwa naszego regionu, jakim jest megalityczne cmentarzysko kurhanowe. Nie można na to pozwolić. Swoją obecnością na zgromadzeniu chcemy wesprzeć RDOŚ, by nie bał się przyjąć oczywistych, udokumentowanych naukowo argumentów strony społecznej i nie ulegał doraźnym interesom lobby brudnych technologii - powiedział Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Eko - Przyjezierze.

Unikatowe w skali Polski i Europy cmentarzysko grobów bezkomorowych ludności kultury pucharów lejkowatych i kultury łużyckiej pochodzi sprzed 5,5 tysiąca lat i jest zlokalizowane w pobliżu miejscowości Góry, na pograniczu gmin Wilczyn i Ślesin. Kurhanów jest co najmniej 16 i są zlokalizowane w 4 zgrupowaniach na łącznej powierzchni 22 hektarów na terenie planowanej odkrywki Ościsłowo. Odkrycie wymaga dalszych badań - nie jest wykluczone, że zostaną odkryte kolejne grobowce. W zapiskach historycznych była wzmianka o istnieniu tego cmentarzyska, ale bez określenia miejsca. Krzysztof Gorczyca, archeolog z Muzeum Okręgowego w Koninie, szukał go od 20 lat.

Jest to najlepiej zachowane cmentarzysko tego typu w Wielkopolsce i prawdopodobnie już ostatnie które mogliśmy odkryć. Ochrona i promocja tego unikatowego zabytku są szansą dla gminy Wilczyn i gmin sąsiednich. Z uwagi na to nowe odkrycie uważamy, że wszelkie dalsze kroki co do planowanej odkrywki Ościsłowo powinny zostać wstrzymane. Inwestor kopalni ZE PAK powinien uzupełnić raport środowiskowy dla planowanej inwestycji o odkryte cmentarzysko kurhanowe, co nakazujeUstawa o ocenach oddziaływania na środowisko. Co więcej, przed Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu toczy się obecnie postępowanie o wpisanie cmentarzyska do rejestru zabytków. Wydanie zgody na inwestycję w tym momencie byłoby ogromną nieodpowiedzialnością - powiedział Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” przekazując na ręce Dyrektora RDOŚ w Poznaniu apel uczestników Konferencji pt. „Megalityczne cmentarzysko kurhanowe w pobliżu miejscowości Góry, na pograniczu gmin Wilczyn i Ślesin - ochrona i promocja zabytku szansą dla gminy Wilczyn i gmin sąsiednich”, która odbyła się 26 stycznia br., czyli dzień przed Zgromadzeniem w Poznaniu.


KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

23 IV 2018, 16:48:00
Olimpijczycy z Żychlina

Zapraszamy na Rajd Rowerowy i Majówkę

Mecz XIII kolejki III ligi siatkówki mężczyzn

Warto było pracować i czekać na sukces - uczniowie ZSEU w Żychlinie Mistrzami Wielkopolski w TENISIE STOŁOWYM

KULTURA

18 V 2018, 10:58:00
Filmowe święto 64. OKFA - dobre kino, koncert, spotkania

MARATON HORRORÓW

Wernisaż Włodzimierza Bludnika - grafika i malarstwo

Święto kolorów powraca na dobre!