Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Sobota 16 Lutego 2019 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

10 XI 2015, 08:32:49

STARE MIASTO: Pokazali jak przyciągnąć inwestora

STARE MIASTO: Pokazali jak przyciągnąć inwestora

Blisko 70 uczestników wzięło udział w konferencji pn. „Rola samorządu w procesie pozyskiwania inwestora” zorganizowanej w dniu 6 listopada w gminie Stare Miasto. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Samorządowe A2-Wielkopolska oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – Centrum Obsługi Inwestora. MATERIAŁ TV
Adresatami konferencji byli głownie samorządowcy, w tym osoby zajmujące się promocją gospodarczą oraz obsługą inwestorów. Wysoka frekwencja pozwoliła wywnioskować, że tematyka związana ze skuteczną promocją gospodarczą cieszy się dużym zainteresowaniem.

Atrakcyjność konferencji wynikała z faktu uczestniczenia w niej prelegentów-specjalistów w dziedzinie promocji gospodarczej.Konferencję rozpoczął Ryszard Nawrocki wójt gminy Stare Miasto i prezes Stowarzyszenia Samorządowego A2 Wielkopolska. Przywitał on uczestników oraz poinformował o najważniejszych celach i osiągnięciach stowarzyszenia.

Cennych informacji na temat tego jak przygotować profesjonalną ofertę inwestycyjną udzielił Tomasz Telesiński dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Podczas jego prezentacji była mowa m.in. na temat czynników wpływających na atrakcyjność regionów w oczach inwestorów i korzyści płynących z obecności ofert inwestycyjnych samorządów w bazie PAIiIZ. Mówiono tez o tym jak powinna wyglądać kompletna oferta inwestycyjna, która przyciągnie uwagę inwestora i zachęci go do podjęcia rozmów z samorządem. Dużo miejsca poświęcono zagadnieniom związanym z całokształtem promocji gospodarczej oraz narzędziom pomocnym przy marketingu zalet danego terenu jako idealnego miejsca na inwestycję.

Celem konferencji było przekazanie informacji na temat sposobów pozyskiwania inwestorów, jednak razem z tymi informacjami zaprezentowano dobre praktyki i rzeczywiste przykłady realizacji inwestycji. Proinwestycyjną politykę samorządu zaprezentowano na przykładzie miasta Września. Burmistrz Tomasz Kałużny zaprezentował wymierne efekty wieloletnich działań na rzecz promocji gospodarczej. Mowa tutaj o jednej z największych inwestycji ostatnich lat czyli budowie nowej fabryki samochodów Volkswagen. Burmistrz przedstawił genezę rozmów z firmą Volkswagen, prezentując tym samym jak wiele trudności, uzgodnień i pracy miał przed sobą samorząd. Poczynione działania zakończyły się sukcesem, niemiecki koncern buduje swoją nową fabrykę pod Wrześnią. Jest to również dobra informacja dla całego regionu, ponieważ potencjalni kooperanci lub dostawcy będą szukali miejsc na swoje inwestycje blisko nowej fabryki.

Doświadczeniem w pozyskiwaniu inwestorów podzielił się Tomasz Olszewski dyrektor regionalny firmy Jones Lang LaSalle Sp. z o.o. Firma specjalizuje się w reprezentowaniu inwestorów podczas poszukiwania miejsca na inwestycję. Często firma prowadzi negocjacje z samorządami w imieniu inwestora, który nie chce ujawniać swojej nazwy i planów. Tomasz Olszewski mówił o tym jak należy przygotować dobrą ofertę inwestycyjną. Powinna ona zawierać zweryfikowane, kompletne i dokładne informacje. Podkreślał, że takiej właśnie skonkretyzowanej oferty inwestor oczekuje. Firma wychodzi również z ofertą dla samorządów, dla których opracowuje kompletne memorandum inwestycyjne, prowadzi marketing terenu inwestycyjnego oraz pomaga w zorganizowaniu procesu.

tekst UG Stare Miasto

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:REKLAMA

KULTURA

5 II 2019, 14:45:00
Wernisaż Mariana Stępaka Corporis

Koncert "Renaissance" Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk

BAS JAM 2019

Otwarcie wystawy Doroty Tołłoczko-Femerling