Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Daj nam cynk! redakcja@wkonin.pl, tel. 63 245 80 07 lub 795 596 691. Jesteśmy do Twojej dyspozycji! *** Więcej filmów? www.Wirtualna.TV -najszybsza telewizja w regionie! *** Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Nakręciłeś telefonem ciekawy film? Pokaż to innym! redakcja@wkonin.pl






Login:
Hasło:
Pogoda w Koninie




RYCHWAŁ: Chcą nowego proboszcza, inaczej obecnego zamkną w kościele
AKTUALNOŚCI
« powrót
RYCHWAŁ: Chcą nowego proboszcza, inaczej obecnego zamkną w kościele
12 IX 2013, 12:28:44
      Nie pomogły krzyki, lamenty i płacze, a nawet wizyta u biskupa. Mowa o mieszkańcach Rychwała, którzy od lat skarżą się na swojego proboszcza. Według parafian, duchowny nie ma nic wspólnego z wiarą katolicką. Zamiast głosić Słowo Boże i pomagać najgorzej sytuowanym, ściąga z nich majątki i zniechęca do wiary. MATERIAŁ TV

      Mieszkańcy twierdzą, że ich proboszcza nie interesuje parafia i parafianie, tylko ich pieniądze. Jedną z pierwszych decyzji księdza było rozwiązanie Rady Parafialnej. Zdaniem wielu, zachowanie 72-letniego księdza Henryka Janiszewskiego, bo o nim mowa, jest karygodne, skandaliczne i niedopuszczalne. Konflikt trwa już od kilku lat. Czarę goryczy przelała jednak chciwość i pazerność duchownego, który za swoją posługę na pogrzebie życzy sobie nawet trzy tysiące złotych. Za ślub trzeba zapłacić tysiąc osiemset złotych, a za zaświadczenie potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego, czy chrztu - nawet pół tysiąca złotych. Zbulwersowani mieszkańcy udali się do biskupa Wiesława Meringa, by tam szukać pomocy i sprawiedliwości. Sprawą zajęła się kuria. Ksiądz miał się wyciszyć i dojść z parafianami do porozumienia. Zamiast tego napisał dwunastostronicowy list, w którym obraża swoich parafian i władze Rychwała.


       Sam zainteresowany dość chętnie występuje przed kamerą i odpiera wszystkie zarzuty. Duchowny nie zgadza się ze stwierdzeniem, że w kościele istnieje cennik za poszczególne sakramenty i posługę. Na koniec jednak puszczają mu nerwy i wyzywa swoich parafian.
       O narastającym problemie próbowaliśmy porozmawiać z włocławską kurią, a dokładnie jej rzecznikiem księdzem Arturem Niemirą. Ten jednak nabiera wody w usta i nie chce komentować sprawy uważając, że jest ona już zamknięta. Szkoda tylko, że takiego poczucia nie mają mieszkańcy Rychwała. Z dobrze poinformowanego źródła udało nam się jednak dowiedzieć, że ksiądz Henryk Janiszewski będzie jeszcze proboszczem przez najbliższe dziewięć miesięcy. To może sprawi, że do parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Rychwale znów zawita spokój. Jeśli jednak tak się nie stanie, parafianie sami zakończą ten konflikt.
KOMENTARZE



Albo on sie Boga nie boi albo w Niego nie wierzy
~ Artas22 dnia: 2013-09-12 17:18:58
Nie chcę bronić księdza ale najbardziej paradoksalne jest w tym to, że w matariale wypowiadają się w większości osoby, które do kościoła nie chodziły, nie chodzą i jestem pewna że nie będą chodzić. Nawet jak przyjdzie na parafie inny ksiądz. Poza tym, najdziwniejsze jest to że wszystko wiedza co ksiądz powiedział, co zrobił.
~ nika dnia: 2013-09-12 17:22:40
a o dzieciach nie piszecie?
~ jjjjj dnia: 2013-09-12 17:52:14
kościół sam zakłada sobie linę na szyje trzymając takiego człowieka na tej funkcji. Ludzie a zwłaszcza młodzi mają już dość wiary za pieniadze i powoli odchodzą od tego. Jeszcze pare lat i koścół zniknie i w sumie dobrze. Módlmy się do Boga w ciszy i samotności tak jak Biblia pisze a nie przed ludźmi pobożny a naprawdę całkiem odwrotnie robi i krzywdzi innych.
~ paweł dnia: 2013-09-12 18:25:28
co do opini powyżej "nika" to nie przyszło Ci do głowy że skoro mają z nim na pienu to nie chodzą do kościoła. Ja jestem za nimi ponieważ gdyby nie tacy jak oni, którzy nie boją się wyjśc przed szereg i powiedzieć co ich boli inni prości ludzie byliby kopani w tyłek przez całe życie. Smiało o tym mówią, ryzykują a wsztscy na tym skorzystają. Ty również "nika" mimo że się nie wychylasz przypuszczalnie.
~ pawel dnia: 2013-09-12 18:41:37
Mówiąc szczerze te osoby właśnie chodzą do kościoła. Osoby te związane są z kościołem od lat. Nie ma za co opłacić rachunki kościoła, ale na zakup 5 nowych samochodów i wybudowanie domu to już pieniądze się znalazły. Życzę księdzu jak najlepiej ale nich nie okrada swoich parfian i nie kłami im w żywe oczy. doskonałym przykładem jest pogrzeb z przed 10 lat kiedy to zapłata wynosiła 650zł a dzisiaj 2800.00zł czy nawet jak to się ksiądz broni 2050.00 zł. więc tak naprawdę o czym tu mówimy jak nie o kłamstwie prosto w oczy.
~ Asaliah dnia: 2013-09-12 18:48:21
Wredny "Rudy" FRAJER!!! Nie jest w stanie nawet własnych dzieci sie wyrzec bo też są "Rude" (nie ubliżając dzieciom bo nie są niczemu winne. To jest chore co wyprawia nic dziwnego że nie widać młodych twarzy w kościele bo sam nie chodze i nie pójde chyba że ten Frajer odejdzie... Nie zapomnie jak poszedlem do kościoła pare dni po jego przyjściu jego pusty gar wymalowany na "czarno" teraz ma już spokuj bo nie musi się malować bo jest siwy.. heh ŻAL
~ Wierzący dnia: 2013-09-12 19:41:01
Niech zmienią parafię i sam poprosi o zmianę bo kasa przestanie wpływać.
~ PP dnia: 2013-09-12 20:21:52
ano dzisiaj sie tak porobilo ze burmistrz chodzi po rade do proboszcza
~ gosposia dnia: 2013-09-12 21:09:20
a u nas proboszcz wybudowal sobie domek z tylu za kosciolem i zamieszkal z gosposiom.zyje dlugo(85 lat) i szczesliwie i ma dzieci w warszawie
~ pochwa Lony dnia: 2013-09-12 21:13:49
modlcie sie do boga a nie do ksiedza
~ alle luja dnia: 2013-09-12 21:15:54
Dobrze że u nas nie ma takiego księdza. W życiu nie widziszłem takiego kapłana.
~ Marcin z Grodźca dnia: 2013-09-12 22:52:02
nie pitol nika jak gówno wiesz
~ gosc dnia: 2013-09-13 00:25:49
Ludzie z Rychwała wolą pojechać na mszę do Grochów niż słuchać szyderstwa naszego Księdza i wcale się nie dziwie.
~ ccc dnia: 2013-09-13 08:48:01
Witam wszystkich zainteresowanych. Materiał który doskonale przygotował "wirtualny Konin.pl" doskonale ukazuje Polski jak że biedny stereotyp że, spotykamy się z Państwem w Państwie przedstawiając oczywiście upośledzenia kościoła. Nie należę do tej parafii jestem osobą która miała nie przyjemność uczestniczyć w jednej ze mszy Bożonarodzeniowych w mienionym roku. Będąc na mszy uszy mi oklapły, z niedowierzaniem słuchałem co tam się dzieje a kazanie które zostało odprawione dotyczyło "wszystkiego i niczego". Po mszy będąc u znajomych nasłuchałem się na temat Księdza "BARACHŁO " (sam zasługuje na miano kłamcy i oszczercy) samych przerażających opowieści. Posługa księdza nie jest interesem zarobkowym tylko głoszeniem wiary w Boga a w tym przypadku minięto się z powołaniem i zrobiono na kościele dochodowy interes. Nie wyobrażam sobie za Ślub lub Pogrzeb usłyszeć tak kolosalnej w dzisiejszych czasach kwoty, tym bardziej że kościół nie wystawia paragonów i faktur za usługę. Idąc do kościoła spodziewam się 1h czasu kontaktu mojego własnego z Trójcą Świętą a nie słuchania że kobieta z dzieckiem ma opuścił kościół bo dziecko płacze (nie dziwie się że plącze bo uczestnictwo w sakramęcie które odbywa się w Rychwale doprowadza do skrajnie negatywnych doznań i nie ukrywam że gdybym ja takie słowa usłyszał na mszy odnośnie swojego dziecka to doszedł bym i po prostu w MORD... szczelił bo wiara jest dla każdego). Kuria biskupia według mnie ma fajny interes w Rychwale, co najmniej na pewno dochodowy, więc po co mają pozbywać się paru tysięcy zysku. Tym bardziej że coraz częściej można się spotkać z chciwością kościoła. Pozwolę sobie również napisać o jednym ze wcześniejszych komentarzy który rzucił mi się w oczy. Ludzie nie chodzą do tego kościoła a się wypowiadają i wszystko wiedzą. Jest tu 100% racji. Nie chodzą - bo tam nie ma po co chodzić. Jak wcześniej wspomniałem byłem tam tylko raz i mi wystarczy. Wszystko wiedzą - trudno się dziwić skoro Rychwał jest małą miejscowością i wiadomości szybko się rozchodzą.
PS. Po pensie to niech się Ksiądz zwróci do Kurii a nie do wiernych
Dzięki piękne za przedstawiony materiał i trzymam kciuki za parafian gdyż zasługujecie na dobrego DUSZPASTERZA. Powodzenia.
~ xxx dnia: 2013-09-13 12:27:44
Jeszcze dzieci swoje musi ustawic to wtedy bedzie mogl odejsc
~ LAKY dnia: 2013-09-13 19:05:01
Jego dzieci już maja niezły zysk dobre telefony, samochody.....
~ ilka191 dnia: 2013-09-13 19:26:43
ksiądz powinien brać co łaska a nie takie sumy, ludzie skąd mają kasę brać... dajcie klamke zaraz go zaje...
~ Czarny:) dnia: 2013-09-14 08:49:07
Dwie wille po Wrocławiem już ma postawione a w salonie samochodów jak był to powiedział że żona przyjdzie sobie wybrać mój kuzyn tam pracuje i go poznał wszystko się zgadza. A tak poza tym to w tym kościele nie ma kościelnego powinni go zamurować na tej plebani albo już Jaworowicz tam powinna być albo wywieźć go powinni .
~ xxxxx dnia: 2013-09-14 12:00:09
Co za...
~ .qwert dnia: 2013-09-14 13:46:09
Zgadza się, że ksiądz nie ma podejścia do ludzi i bardzo nerwowo reaguje, ale prawda jest taka, że ludzie też nie są bez winy. Niestety w dzisiejszych czasach podłość i zawiść ludzka nie zna granic. Nieważne jaki ksiądz byłby w Rychwale to znajdą się tacy parafianie co będą mieć zawsze jakieś ALE. Na poprzedniego księdza Kryspina też ludzie psioczyli. Ale najlepiej się co niektórzy "Parafianie" zaprezentowali jak miał przyjść na parafię do Rychwała Śp. ks. Cieśla. Już na samym początku pokazali swoje prawdziwe oblicze. Nie chcieli go wogóle wpuścić na plebanie. Później już było tylko robienie księdzu świństw (typu martwe szczury na schodach itp. itd.), niszczenie plebanii i wszelkiej maści pomówienia. Po tych incydentach sam zrezygnował, odchodził ze łzami w oczach, że tak go co niektorzy ludzie potraktowali. Z tego co słuchy chodzą to Rychwał po takich incydentach nigdy nie będzie miał księdza do rany przyłóż. ps. "Kto jest bez winy, niechaj pierwszy rzuci kamień"
~ obserwator dnia: 2013-09-14 13:55:01
Jak tak mozna parafian traktowac? Zamiast pokazac sie z dobrej strony, zeby twarz zachowac to on tak sie odzywa? Widac od razu jaki z niego typ. Chyba za pewnie sie tam czuje, skoro sobie z tego nic nie robi i jeszcze do tego obraza parafian.
~ kasia dnia: 2013-09-14 13:58:38
A ten ksiądz "BARACHŁO " to najpierw niech rozliczy się za remont kościoła (posadzki ) , bo jedynym rozliczeniem było :
"To wszystko kosztowało 292 tysiące,powtarzam jeszcze raz 292tysiące "
...Tylko gdzieś mi zniknęło równe 100 tysięcy złotych !
Ale to jest organizacja złodziejska i z niczego nie muszą się rozliczać .
~ Obserwator dnia: 2013-09-14 15:11:16
Ludziska weźcie trochę na wstrzymanie bo wam żyłki popękają. Ciekawe jak wy byście reagowali na taką nagonkę!!! Pamiętajcie, że w internecie nie jesteście całkowicie anonimowi, a wszelkie obrażanie i poniżanie jest karane z urzędu.
~ obserwator nr 1 dnia: 2013-09-14 15:38:04
Ja się dziwię że jeszcze parafianie do tego kościoła chodzą na msze, do Liśca czy Grodzca jest niedaleko - więc tam modlić się chodzcie.
~ xxx dnia: 2013-09-14 16:01:41
Uważacie, że ksiądz z was ździera a nie widzicie jak WŁADZA was okrada i robi w bambuko! Jesteście krótkowzroczni! Od pewnego czasu w naszym kraju kościół jest szykanowany. Może zamiast do kościoła to chcielibyście chodzić do stodoły się modlić, żeby wam jeszcze na głowy najlepiej padało. Jak się nie podoba to świadkowie jehowy czekają z otwartymi ramionami. Karmicie się tą papką medialną TVNu i GazetyWyborczej. Teraz niby kościół jest niemodny, jest "be". Niestety w ludziach siedzi KOMUNA z którą trzeba walczyć! RED IS BAD!!!
~ polak mały dnia: 2013-09-14 16:27:47
Tak w tym programie uczestniczyły wszystkie osoby co wogóle do kościoła nie chodzą, nawet nie potrafią się wypowiedzieć... skonczyli 5 klas i co miesiąc po zasiłek w kolejce stoją..nieroby. najwięcej oceniają wielki mi pan Filipiak czy pan Krzyżanowski pani Konieczka ani razu w kościele... niech ktoś z nich wskaże jeszcze jakiś chociaż jeden kościół który jest tak zadbany i tak udekorowany np na święta.. i co roku dekoracja się nie powtarza jest jedyna zawzse w swoim rodzaju jakby zaprojektowana przez kilku dekoratorów.. Naprawde co do zadbania o kościól i cmentarz czy plebanie to w Polsce można by wymienić tylko kilka. Nie broniąc księdza to może często rzeczywiście przegina z tymi opłatami i aroganckimi zachowaniami ale każdy ma złe dni.. Bóg go osądzi... A do Rychwała powinien przyjść taki ksiądz co rzeczywiście będzie mniej brał ale wszystko będzie przejadał i kościólbędzie się walił
~ tadeusz dnia: 2013-09-14 17:08:34
Bo ten ksiądz to jest wysłannik szatana na ziemię a nie boga. Jego synek tylko z nim przy ołtarzu służy a na kazaniu idzie sobie na plebanie telefonem się pobawić, jak by był biskupem, wystarczy na nich popatrzeć w kościele to wyglądają identycznie.
Kiedyś każdy miał prawo sobie wynająć na pogrzeb kogo chciał a teraz jest tylko jeden a po co? bo ten szatan ma z tego kasę bo o to tylko chodzi.
A te samochody to pewnie dostał od Ducha Świętego???
Jakim prawem bierze opłaty za nowy pomnik na cmentarzu??? On cmentarza nie zbudował tylko parafianie w czynie społecznym a on myśli że to jego własność, to nie jest cmentarz komunalny i niech sobie straszy prokuratorem swoją EWE.
I za każdym razem jak gada o remoncie kościoła to pierwsze jego słowa ,, rozmawiałem już z zaprzyjaźnioną firmą " przecież to od razu śmierdzi przekrętem.
Osobiście wolę jechać do innej parafii na mszę bo tam ksiądz chociaż mówi coś o BOGU a nie tak jak szatan " w dzisiejszych czasach to nawet wiary nie ma za darmo" i to jest ksiądz????????????????
~ Szakal dnia: 2013-09-14 23:04:25
Hehe Heniek to w Rychwale największy czarny charakter :D
jak on jest "KSIONC", to ja papież zawadiaka.
~ Firen dnia: 2013-09-14 23:15:50
Do Tadeusza: te osoby chodza do kosciola, tylko nie do Rychwala. Tak. Kosciol jest bardzo zadbany, nie ma sie co dziwic- za takie pieniadze kazdy by wygladal pieknie. Nie mieszkam w Rychwale, ale ostatnio znajomy pochował tate i ksiadz policzyl sobie za sprzatanie kaplicy trzeba wydac az tyle. Ja sie pytam: skad ta firma sprzatajaca przyjezdza? z Warszawy? Przy takim bezrobociu jakie jest wszedzie najal by jakiegos mieszkanca i zaplacilby mu 50 zl a on by to wzial z pocalowaniem reki. Wszytko idzie zrobic ale nie takim kosztem i chamstwem.
~ Jan dnia: 2013-09-14 23:17:46
Policzyl sobie 400 zł- nie dopisalem
~ Jan dnia: 2013-09-14 23:20:00
Ciekawe po ile są działki na cmentarzu pod grób ziemny w innych parafiach bo w Rychwale po 200 zł za metr kwadratowy tj. 20000zł za ar .Działki budowlane są 10 - krotnie tańsze ! .Piszę pod grób ziemny bo jak się się nagrobek postawić to trzeba dodatkowo dopłacać .
~ Xavery dnia: 2013-09-15 11:34:53
ten ksiądz jest kłupi
~ jano dnia: 2013-09-15 14:06:23
Kto ruszy takiego księdza co ma wszystkie urzędy za sobą, dokładnie wszystkie, czuje się pewnie i napewno nie ustąpi, w kościele ma takie monitoring że nikomu isę nie śniło, służby też z niego korzystają. Wszyscy którzy są teraz przeciwko księdzu, chcieli by trzymać palec z wazeliną, znam tych ludzi osobiście i zawsze idą z wiatrem. Ksiądz mógłby trochę stonować, nowe vento stoi w garażu, dzieci na plebani - wypisz wymaluj. Mieszkańcy Rychwała wnajmijcie detektywa to Wam sparwdzi jego majętności a z drugiej strony nikt nikomu pieniędzy z kieszeni nie wyciąga, sakramentów mogą udzielić inni duchowni i tak informowany jest właściwy proboszcz.
~ gość dnia: 2013-09-15 16:46:24
Kto ruszy takiego księdza co ma wszystkie urzędy za sobą, dokładnie wszystkie, czuje się pewnie i napewno nie ustąpi, w kościele ma taki monitoring że nikomu się nie śniło, służby też z niego korzystają. Wszyscy którzy są teraz przeciwko księdzu, chcieli by trzymać palec z wazeliną, znam tych ludzi osobiście i zawsze idą z wiatrem. Ksiądz mógłby trochę stonować, nowe vento stoi w garażu, dzieci na plebani - wypisz wymaluj. Mieszkańcy Rychwała wnajmijcie detektywa to Wam sparwdzi jego majętności a z drugiej strony nikt nikomu pieniędzy z kieszeni nie wyciąga, sakramentów mogą udzielić inni duchowni i tak informowany jest właściwy proboszcz.
~ gość dnia: 2013-09-15 16:53:07
kawał chuja reszta dziada
~ krótko i na temat dnia: 2013-09-15 18:31:21
Skopac dupe gosciowi , czasy krucjat przeminely, ludzie przez terroryzm księży na Polskich wsiach żyją pod presja i dyktatorą , nie tylko Rychwal, Stawiszyn, i tym podobne gminy . Jesteśmy sami sobie winni bo w domach każdy psioczy a tam gdzie ma sie odezwać to milczy
~ Lukasz dnia: 2013-09-16 13:50:39
jak to nie chodziły ? Ja je widzialem może i nie chodziły co dzienie...
~ parafianin dnia: 2013-09-16 17:51:52
Napewno były te osoby więcej niż 5 razyw kościele . Ale jak można wyrzucić katechetkę z kościola ?
~ dadada dnia: 2013-09-16 17:54:14
A ciekawe skąd parafianie mają brać kase na potrzeby proboszcza ? Nam też krasnoludki nie dawają kasy:)
~ gość dnia: 2013-09-16 19:29:38
Księże proboszczu kiedy można cię zastać na plebani rano cię nie ma wieczorem też. ty w tej plebani wcale nie nocujesz! jak była telewizja to twój szymonek latał do starych babc w kościele i mówił "niech pani powie że ksiądz tu mieszka" tak postępuje tylko kłamca i oszust
~ parafianin dnia: 2013-09-16 20:39:36
kiedy ksiądz wreszcie wyjawi tajemnice parafianom kto mieszkał z nim na plebani od 2003 roku?
ksiądz mówi że musi sie utrzymać z parafi z tym się zgadzam ale zakup czterech samochodów i przyczepy (sa to samochody nowe )to już ksiądz nie wspomniał. prafianie domagają się szegółowego rozliczenia remontu kościoła.
~ parafianin dnia: 2013-09-16 20:53:15
Nie ruszycie tego księdza i już, cała ta kuria trąbi w jedną trąbę i sobie krzywdy nie zrobią, taka solidarność "lekarska" jeden o drugim źle nie powie, dlaczego nie zbierzecie się i np. po mszy popołudniowej nie pójdziecie z nim na plebanię i niech się tłumaczy z tego i tamtego, byliście?próbowaliście?a jak to wtedy pomóc w pakowaniu walizek
~ obserwator,ale mnie to rybka dnia: 2013-09-16 22:37:13
Ja bralam slub w parafi w rychwale za slub wzial 1600zl a na koniec powiedzial ze nikt nam za darmo nic nie zrobi.(1600 zl wedlug niego to bylo za darmo)I wogole byl podczes zalatwiania wszystkich spraw przd slubem nie mily wulgarny (zaluje ze w tedy nie poszlam do innej parafi )ale w sumie policzyl by mnie 500zl za wydanie zaswiadczenia
~ Parafianka dnia: 2013-09-17 09:22:06
Bardzo reprezentatywna grupa dla parafii , kto ich widział w kościele ?
Czy byli hojni kiedy zbierano ofiary na remont kościoła jeszcze za czasów księdza Kryspina i później ? Skoro są tak odważni i oczekują jasnych reguł finansowych parafii to niech przyznają się do własnej hojności , żeby nie trzeba było szukać w starych listach i na tym zakończyć , a listy z pewnością nadal istnieją .
~ witek dnia: 2013-09-17 10:16:31
Do tadeusz przyjedź do Tuliszkowa to zobaczysz piękny kościół Rychwał się chowa i nasz proboszcz nie sciąga z parafian takiej kasy taka jest prawda. A dzieci w kościele u nas są najważniejsze i mogą całą godzinę płakać i nikomu to nie przeszkadza a już napewno nie naszym kapłanom.
~ monika dnia: 2013-09-17 14:12:16
Do Witka:
czy wiesz, że my wpłacaliśmy pieniądze na remont kościoła na konto parafialne przez internet, których to wpłat ksiądz nawet nie raczył odnotować, ponieważ chodząc po kolędzie sugerował ludziom, że mają zadłużenia, dopiero trzeba było okazać dowód wpłaty i zrobić mu kopię. Konto, na które wpłacaliśmy pieniądze do dziś nie wiadomo do kogo należało, na dzień dzisiejszy zostało zlikwidowane. Czy nic Ci nie mówi, że ksiądz prosił w liście o datki na posadzkę, która miała kosztować 175000zł a w rozliczeniu okazało się, że kosztowała 292000zł - skąd ta różnica, czy to też wina DUCHA ŚWIĘTEGO czy może KRASNOLUDKÓW? Spytaj się księdza ile go kosztowała wycieczka dla trójki mieszkańców plebanii i jego za granicę - kogo stać na takie wyjazdy.
~ parafianin dnia: 2013-09-17 14:51:14
PapiezFranciszek zaapelowal do ksiezy proboszczow, by nie prosili wiernych o pieniadze za sakramenty.Jesli ludzie widza interes ekonomiczny,oddalaja sie od Kosciola.Ten kto przychodzi do KOsciola, powinien czuc sie jak w domu,a nie wykorzystany.
~ inka dnia: 2013-09-17 16:07:22
BARACHŁO TO KSIĄC MIAŁ NAMYŚLI SIEBIE. :-)



~ parafianin dnia: 2013-09-17 16:25:27
do parafianina
dziękuję za przekazane informacje , ale one nie są odpowiedzią na zadane pytania
~ witek dnia: 2013-09-17 18:24:33
Witek a co chciałbyś wiedzieć?
~ parafianin dnia: 2013-09-17 19:06:50
Do parafianina :
"Czy byli hojni kiedy zbierano ofiary na remont kościoła jeszcze za czasów księdza Kryspina i później ? Skoro są tak odważni i oczekują jasnych reguł finansowych parafii to niech przyznają się do własnej hojności ... a listy z pewnością nadal istnieją "
Wydawało mi się , że pytanie proste
~ witek dnia: 2013-09-17 19:49:40
Ja pracuje uczciwie i nie stac mnnie na samochod warty nawet 50 tys. a ksiezy stac na samochody po 100 tys.? Moze mi to ktos wyjasnic? A w ogole branie takiej sumy za pogrzeb to przesada. A jak kogos nie stac? To co? nie pochowa ksiadz juz zmarlego? Papiez Franciszek sam mowil, ze razi go widok ksiezy i biskupow w drogich autach. Ksiadz to nie zawod, nie prowadzenie biznesu tylko powolanie.I tak powinno zostac. Poczekajmy kilka lata a w kosciolach beda pustki. Kuria sama siebie wykonczy. Spojrzmy na Ameryke Poludniowa-bieda wszedzie, ale katolikow coraz wiecej.To mowi samo za siebie:)
~ ola dnia: 2013-09-17 23:49:28
Remont w kościele (posadzki) miał kosztować 175 tys. ,zresztą o tym pisał ksiądz w liście do parafian.(mam jeszcze ten list). Była już wybrana firma"WEXBUD" z Rzeszowa .Potem ksiądz ogłosił , że będzie zmiana wykonawcy z polecenia biskupa , zresztą miało to kosztować taniej i ostateczna kwota miała być 160 tys.
W trakcie wykonawstwa zrobiono dodatkowo ogrzewanie podłogowe za 32 tys. ...i jak to dobrze podliczyć daje to kwotę 292 tys.zł
~ Obserwator dnia: 2013-09-18 16:49:15
DO OBSERWATOR
160TYS + 32Tys nigdy nie da 292TYs. Kto cie matematyki uczył??
do witka
Skoro ofaiarz sa co łaska o podobno nie ma opłat za..(tak mówi proboszcz na filmie) to skąd się wzieły listy składek i kwoty.
Oj skęcicie coś. Gubicie się we własnych słowach ajedno zaprzecza drugiemu.
~ gość dnia: 2013-09-18 20:01:00
Oj jaki ty niekumaty !!!
~ Obserwator dnia: 2013-09-19 08:25:42
To matematyka księdza !
~ Obserwator dnia: 2013-09-19 08:27:57
maja to na co zasłużyli....tam ludzie sa tacy sami jak ten ksiądz...i nigdy żaden im nie pasował...wiem bo mieszkałam tam wiele lat na szczęście moje ze już tam nie mieszkam wśród tych ludzi...
~ *** dnia: 2013-09-19 19:11:08
Do ~***
WSZYSCY ?? No tak ale ty jestes inna....ale ty masz szczescie
~ ~~~* dnia: 2013-09-20 14:14:48
o tym ksiedzu w Rychwale powinien dowiedziec sie nasz OJCIEC PAPIEZ FRANCISZEK
~ ktos dnia: 2013-09-22 06:53:51
jakze nisko upada spoleczenstwo wysluchujac w milczeniu jak jawni dranie glosza mu kazanie o moralnosci
~ ktos dnia: 2013-09-22 07:08:23
nie jestem z rychwała ale słyszałem ze zostali nazwani barachłem.wpisałem w google barachło ks.janiszewski rychwałi wyskoczył film.Ludzie poszukajcie taczkę dla tego szatana.u nas wokół kościoła jeżdżą samochodami i to proboszczowi nie przeszkadza a waszemu szkodzi rower to idiotyczne.co za różnica czy idę pieszo czy jadę rowerem.
~ janek dnia: 2013-09-22 18:26:04
wypowiadam się powtórnie jako pierwszy z Nickiem xxx. chciałem tylko powiedzieć że szkoda mi parafian i nie ważne tu jest to jacy oni są, ważne jest to by ksiądz z tamtejszej parafii zniknął gdyż nie wyrabia o sobie tylko złego zdania lecz o całej kurii i wieże katolickiej. jestem sam katolikiem wierzącym lecz nie praktykujący właśnie z powodu że na swej drodze sprzedałem takich samych materialistów i łaj......ów jak wyżej wymieniony ksiądz. z całym szacunkiem do puki kościół będzie liczył pieniądze niech nie liczy na wiernych bo w dzisiejszych czasach mało kogo stać na ten powszechnie postrzegany rarytas. PM
~ xxx dnia: 2013-09-28 00:46:25
wypowiadam się powtórnie jako pierwszy z Nickiem xxx. chciałem tylko powiedzieć że szkoda mi parafian i nie ważne tu jest to jacy oni są, ważne jest to by ksiądz z tamtejszej parafii zniknął gdyż nie wyrabia o sobie tylko złego zdania lecz o całej kurii i wieże katolickiej. jestem sam katolikiem wierzącym lecz nie praktykujący właśnie z powodu że na swej drodze spotkałem takich samych materialistów i łaj......ów jak wyżej wymieniony ksiądz. z całym szacunkiem do puki kościół będzie liczył pieniądze niech nie liczy na wiernych bo w dzisiejszych czasach mało kogo stać na ten powszechnie postrzegany rarytas. PM
~ xxx dnia: 2013-09-28 00:48:53
Ksiądz gospodarzem jest dobrym tylko pazerny na pieniądze opłaty powinna wyznaczyć kuria a ksiądz powinien sie dostosować. A to że jest wulgarny i kłamca to jest prawda moi drodzy, wiem bo co tydzień jestem w kościele...NARA!!!
~ Punk Rock dnia: 2013-09-28 21:20:13
wszystko co przedstawione w tym materiale to prawda. obyśmy doczekali lepszego proboszcza.
~ xyz dnia: 2013-09-28 22:37:41
Dziwię się jak Wam mogą te kłamstwa przejść przez Usta.
Tyle co Ten Ksiądz zrobił w Parafii to żaden nigdy nie zrobił. Pan Jezus nikomu nie dogodził i Go ukrzyżowali a taki zwykły człowiek jak wam może dogodzić!!! Nasz Rychwał to znana Miejscowość w Wielkopolsce i od 30 lat pluje na każdego Kapłana z rzędu. Może Bóg się o nich kiedyś upomni i zapłaci Tym co na nich plują.
~ XYZEK dnia: 2013-09-29 11:53:38
do xyzek!!! jebnij się w dekiel
~ niunia dnia: 2013-10-04 20:15:28
z dobrze poinformowanego zrodla obecny proboszcz parafi rychwal zlozyl rezygnacje i odchodzi w polowie b.m. , zegnam raczej ozieble ksiedza powodzenia zdrowia na emeryturze .a nam pozostaje prosic ducha swietego o kaplana na wzor papieza franciszka
~ ktos dnia: 2013-10-05 06:46:50
Przestraszyl sie papieza Franciszka i odchodzi.
~ inka dnia: 2013-10-05 07:37:36
Złożył rezygnację ??? - czy raczej biskup go wyp....ł ??? , bo bał się poruty gdyby zablokowali kościół .
A z remontu kościoła i tak sie nie rozliczy .
~ Obserwator dnia: 2013-10-05 08:46:03
niema takiej opcji zeby rozliczyc kosciol i ksiezy z pieniedzy o to zadbali dostojnicy koscielni z s.p. prymasem j.glemp bronil sie jak tylko mogl zeby kosciol polski byl na tzw.co laska a bron boze nie na pensji tak jak w niemalze kazdym kraju europy oprocz hiszpanii,wloch
~ ktos dnia: 2013-10-05 21:16:38
Ja pierdole jaka szydera no nie... A pozatym ludzie sie modlą do boga nie księdza
~ Ziomal dnia: 2013-10-06 12:43:42
Niewstydne chamy na księdza własnego pisać..żeby Was nikt nie pochował tylko żebyście zgnili jak psy z POWAŻANIEM
~ 000, dnia: 2013-10-14 22:36:26
Witam wszystkich parafian z Rychtala nie wiem skąd takie negatywne opinie o waszym ksiedzu zrobiłem wywiad i rozeznanie jak w kurii tak i w parafii i nikt złego słowa na księdza Rychtalczyka nie powiedział. Powiem więcej chwalili go nawet za bliski kontakt z wiernymi, dziećmi oraz bezinteresowną pomoc biednym i skrzywdzonym przez los. Prześwietliłem także jego majątek oraz stan osobowy rodziny i wyszło że w wydziale komunikacji widnieją na niego tylko 3 auta, w tym porsche cayenn, mercedes slk oraz powypadkowy bolid Kubicy wiec nie mam mowy o 5 autach jak donieśliście do kurii. Wysłannik sprawdzając w gminie stan osobowy księdza i jego rodziny nie zauważył by był ktoś oprócz księdza zameldowany na plebani a już absolutnie zaprzeczył że ma dzieci ( tym bardziej rude ) Wysłannik ustalił też po rozmowie z parafianami że bardzo szanują księdza za opiekuńczość, dobre słowo a przede wszystkim że nie zaniża średniej bo jeździ w miarę porządnymi autami nie gorszymi od Biskupów a oni nie muszą sie za niego wstydzić jak sąsiedni parafianie za swoich księży jeżdżącymi byle czym lub rowerem. To że ksiądz jest nieraz wybuchowy i powie to czy tamto na kazaniu to się nie ma co dziwić gdyż jak widzi jeżdżącego jakiegoś parafianina lepszym autem od siebie to sami sobie odpowiedzcie jak on sie czuje. Kończąc nie widzę w nim grzechu ani obłudy i nie mam go za co karać oddaje go w wasze rece i proszę byście go nie ukrzyżowali. Tak już na koniec i na marginesie podkreślę iż skarżył się mi i bardzo ubolewał na to że parafianie coraz bogatsi a na ostatniej kolędzie koperty coraz mniejsze wiec muszę wam pogrozić palcem.
Pozdrawiam z wiecznego miasta wszystkich Rychtalczyków.
~ Papa Franciszek dnia: 2013-10-17 11:18:53
Jeżeli wy mnie tu tak opluwacie i do kurii, Papieża donosicie to ja wam pokaże bo za dobry dla was byłem teraz to barachło wezmę za pysk i kurek przykręcę.
Za małe chyba stawki mieliście wiec od niedzieli będę vat 23 procent do cennika doliczał. Niech nikt nie pisze że odchodzę bo rozmawiałem i Biskupem i zostaje przynajmniej do końca 2014 roku. Za opluwanie mnie oświadczam że w roku 2014 będę chodził 2 razy po kolędzie, kościelnemu podniosę wypłatę i liczcie sie z dużymi nakładami a co za tym idzie zbiórkom pieniędzy na nowe inwestycje. Na kolędzie proszę nie dawać ofiar w kopercie(nie bede tego dzwigał) tylko kłaść na stole bym widział od razu ile jest bo to poprawia mi humor bądź tez nie. Liczcie sie też że od przyszłej niedzieli będzie na mszach sprawdzana obecność i kto daje ofiarę bym mógł to później rozliczyć.
Wiem że mam dużo czarnych owiec ale spróbuje was jeszcze nawrócić.
Do niedzieli
~ ks. Henryk Janiszewski dnia: 2013-10-17 13:16:00
Ja się waszemu księdzu nie dziwie że puszczają mu nerwy wszyscy na niego psioczą a on biedny musi się z tym zmagać. Na dodatek musi walczyć z niewiernymi, szatanami, szakalami i łobuzami co mu jeżdżą na rowerach koło kościoła więc ma chłop urwanie głowy.
~ babcia dnia: 2013-10-17 13:36:31
Witam wszystkich Parafian
Po długiej i szczerej rozmowie z Biskupem oboje doszliśmy jednak do wniosku że moja posługa w waszej Parafii zakończy sie z dniem 16 października 2013r i będzie to najlepsze rozwiązanie dla każdej że stron.
Biskup stwierdził że za dużo jest tu parafian przeciwko mnie a takie rozwiązanie na pewno ich ucieszy mnie zarazem oznajmił że byłem bardzo dobrym Proboszczem i administratorem, za co w nagrodę zostaje nowym Plebanem dużo większej parafii w innym rejonie polski. Jest tam piękny średniowieczny murowany kościół, piękne tereny przylegające do niego, 42 hektary ziemi oraz 3 hektary sadu.
Chciałem podziękować wszystkim parafianom tym lepszym i gorszym oraz tak licznie przybyłym wczoraj na moje pożegnanie jeszcze raz serdecznie dziękuje.
Chciałem również podziękować firmie transportowej Pana xxx za bezpłatną i sprawnie przeprowadzoną wyprowadzkę mojej szlachetnej osoby. By nie było niedomówień pragnę was poinformować że za ten transport choć był darmowy, przyszły wasz Proboszcz i tak będzie musiał mi zapłacić pójdzie na to taca ze Świąt Bożonarodzeniowych.
Ze względu że na nowej Parafii też jest ogrzewanie olejowe wiec środki przeznaczone na ogrzewanie muszę wam zabrać bo tam sie przydają. Zabieram też traktorek czyli kosiarkę do trawy na której to co niektórzy chcieli mnie wywieźć. Na nowej Parafii bardzo sie przyda ze względu na duże tereny ogrodów a zarazem uchronię nowego waszego Proboszcza przed wywózką go na nim.
Wracając do wczorajszego dnia i tego że tak licznie przybyliście na moje pożegnanie zastanawiałem się nad swoją decyzją czy była słuszna i nie pochopna. Niestety słowo się rzekło i nie ma co gdybać. Miło że przychodzi do was na Proboszcza mój długoletni kolega gdyż będę miał bliski kontakt z nim a także z wami i będziemy mogli razem ustalać nowe wyższe stawki w cenniku. Zawsze gdyby wam się krzywda działa możecie do mnie dzwonić o rade a w najgorszym przypadku zawsze jestem i będę gotów do powrotu w tak miłe i serdeczne miejsce.
Życzę wam wszystkiego najlepszego i jak to się kochani mówi do zobaczyska
~ ks. H.J. dnia: 2013-10-17 15:45:19
Dzis było o Adasiu a jutro coś o Ewce napisze a ty tak nie czytaj hehehehe.
~ cocomambo dnia: 2013-10-17 18:32:07
Ja znam ks. Janiszewskiego i na pewno by tak nie napisał (u góry) ksiądz ma teraz dobrą wille ma co jesc a wy macie teraz boba u dupci (księdza i tak nie będzie do końca Czerwca 2014. Z Bogiem Parafianie :-) haha
~ Rychwalanin dnia: 2013-10-18 22:38:54
A pan Krzyżanowski ze swoją Ekipią i tak nie długo będzie płakał( Skarbówka do Dupci się dobierze ) Z poważniem
~ Pietrek dnia: 2013-10-18 22:40:26
Krzyżanowski i Filipiak informują ze jeżeli będzie nowy Ksiądz to my będziemy nową radą parafialną gdyż ktoś musu rządzić tym barachłem czy to sie komuś podoba czy nie. Dość było sielanki trzeba wytrzasnąć wiernymi.
Musicie zrozumieć że tak będzie lepiej dla wszystkich.
~ Edek dnia: 2013-10-21 02:15:44
Chyba cie rąbło nigdy w zyciu nie DAMY SIĘ my was Wylejemy a nie NARA i spadówa
~ Jaja dnia: 2013-10-21 21:03:12
Oby go Bóg poskromić raczył za pozostawione bez opieki psy .
PRZYJACIÓŁ SIĘ NIE ZOSTAWIA BEZ OPIEKI
~ Obserwator dnia: 2013-10-25 11:41:57
a gdzie teraz znajduje sie ks.janiszewski_
~ waldek dnia: 2013-10-31 19:18:10
Witam nowych parafian potrzebuje na szybko kilku ministrantów może chętnie ktoś z młodzierzy się zgłosi na ochotnika. Mam zgłoszenie od niejakiego Szakala ale uważam że powinni się zgłosić młodsi parafianie jak Arek, Tomek czy Andrzej.
~ ksiądz dnia: 2013-11-01 15:54:02
Waldek Heniu teraz znajduje sie na wakacjach z tego co wiem są to wyspy Balii pa laszuje sie tam słońcem, ciepłą i przezroczystą wodą oraz młodymi laskami. Opowiada tam wszystkim jak wypier.....ł parafian i teraz może sie dobrze za to bawić. Waldziu jak jeszcze masz jakies pytania to pisz bo ja jestem dobrze poinformowany.
~ Poinformowany dnia: 2013-11-01 15:57:57
Ja i tak tu kiedys wróce ale dopiero jak stawki podskocza bo ostatnio straszne spadły i nie opłaciło sie być na wasze parafiji. Nie myślcie ze sie mnie pozbyliscie ja tu na pewno wróce mam za soba biskupa i Kardynała wiec ja wam jeszcze objawie sie pod jakas postacią.
~ Henryk dnia: 2013-11-01 16:01:33
Dodam jeszcze od siebie, że niektórzy sie buduja a na tace nie łożyli to wstyd jak mogłem z wami wytrzymać. Kupowaliście Niemieckie , Francuskie , Szwedzkie samochody a ja co tylko o 5 sztukach zostałem. Powiem szczerze nie było to dla mnie miłe.
~ Henryk dnia: 2013-11-01 16:07:12
Witam serdecznie mieszkańców Rychwała !!!!!
Moi dziadkowie i ojciec mieszkali w Rychwale , to lata odległe, pamiętam jak dziadek opowiadał o wymienianiu nazwisk rodzin które daninę dokonały, a która rodzina nie podczas mszy świętej, był tym faktem bardzo oburzony, ja miałam wtedy około 12 lat, teraz mam 62.widać nic się nie zmieniło w tym dziwnym Rychwale.Relacja parafian z kościołem już wtedy była niezrozumiała, trudna krzywdząca.

~ Klaudia dnia: 2013-11-04 15:02:14
"Poinformowany" a powiedz mi gdzie osiadzie ks jak wroci z cieplych krajow,bo chcialem sie z nim koniecznie spotkac...
~ waldek dnia: 2013-11-07 21:14:21
Waldek podaj nr do siebie to zadzwonię i Ci powiem gdzie gdybym tu napisał miałby pielgrzymki pod domem teraz sa tylko tłumy.
~ poinformowany dnia: 2013-11-20 01:11:21
GŁUPI, GŁUPI, GŁUPI... (oprócz kilku wpisów, których się nie wstydzę jako Katolik)
~ Beria dnia: 2013-11-29 13:10:11
Co czeka wiernych z Rychwała ? - niech zapytają tych z Chełmicy Dużej . Mimo że nie ma go u nas kilkanaście lat to wierni nadal omijają ten kościół jadąc do SZPETALA GÓRNEGO lub Włocławka. Z czasów Jego pobytu można byłoby napisać pokaźną tragikomedię w tle której jaśniała Kuria z J.E ALOJZYM. Jeszcze nie jedną paskudną sytuację z Nim przeżyjecie. Z wyrazami ubolewania - H.K.
~ Kowol dnia: 2013-12-30 18:54:10
No i go wywalili... Cały dobytek tirem do Radziejowa, do swojej gosposi-matki jego 4-ki dzieci (najmłodszego można na filmiku zobaczyć - akcja z rowerem). W sumie to może do siebie, w końcu to on ten domek rozbudował na Łąkowej. Cała rodzinką rozładowywała ( złom, pralki, meble a nawet krzyże)
~ Gość dnia: 2014-01-05 20:41:06
Nie wiem, kto takich bzdur wam powypisywał..ksiądz zawiózł wszystko do swego domku w radziejowie, nie na ląkowej lecz na górczyńskiego..
~ Ksiądz Marek dnia: 2014-01-15 19:37:22
Co było jego, to zabrał..
~ Marek Ks, dnia: 2014-01-15 19:53:53
A sąsiadów, ma wspaniałych w Radziejowie Jestem ciekawy kto
~ 105 dnia: 2014-01-15 19:59:48
Dzień dobry :-)
Drodzy mieszkańcy Rychwała, czy wy nie wiecie co zrobić z tym "delikwentem w sutannie?!". Jeśli Was obraża (w tym także publicznie), ściąga z Was gigantyczna lichwę, jest wulgarny i chamski w kontaktach z parafianami - autentycznie widać, że dąży tylko do zaspokojenia własnych potrzeb materialnych - to jedyny sposób na niego, to odciąć się od takiej osoby, tak aby Was nie wykorzystywał finansowo, bądź nie wpływał negatywwnie swoją postawą na innych ludzi!! Są inne parafie w śasiedztwie - tam należy się udać po sakramenty!! A do biskupa włocławskiego nie ma po co się udawać - im wszystkim zależy na tym aby mieć wygodne życie - nie pracować, mieć drogie auta, domy, wakacje za granicą, kobiety lub mężczyzn do uciech cielesnych, często również dzieci... czego dusza zapragnie!! Jedna wielka mafia! Jeden drugiego kryje i popiera! Czy Wy parafianie, macie Porsche Cayenne w garażu?? (...) obudźcie się i postępujcie roztropnie względem tego wykolejonego człowieka! Z tego co piszecie w komentarzach to widać, że sam się potępia swoim zachowaniem... Ksiadz to tylko człowiek ale jest nad nim Ktoś większy, kto mu da odpowienie wynagrodzenie w "walucie Królestwa Bożego". W czasach ostatecznych wielu duchownych pociągnie za sobą wiele dusz na wieczne potepienie!! Amen.
~ Gal Anonim dnia: 2014-01-30 15:27:07
Ej Gall Anonim - jesteś coś mało poinformowany Księdza juz nie ma. Jest nowy Młody Dupek ;p
~ ejjji dnia: 2014-01-31 17:34:24
Jego syn ma na imie Szymon, i codziennie mia na papierosy a teraz już nie stać go chyba :) Niektóre osoby widziały jak sie na Łąkową w Radziejowie wprowadzał .. Wszystko tam można byo zobaczyć: Krzyże obrazy, krzesła z kościoła,jakieś stare pralki itp.
~ anonim dnia: 2014-04-04 10:34:13
Ja widziałem ze on pomagał jakiemuś Pakistańczykowi cyganowi Jakubowi,który mieszka w Nowym Dworze i nie ma domu a on wybudował mu nowy dom, Cygany Won